Co jsme si upekli…

Připomínka třicet let starých listopadových událostí prosytila celý mediální prostor. S vynikajícím projektem přišel především Český rozhlas.

Nejprve si u renomovaných sociologických agentur nechal zpracovat obří studii Rozděleni svobodou, aby potom 11. listopadu uspořádal Mezinárodní konferenci zaměřenou právě na třicetileté výročí konce totalitního režimu v tehdejším Československu.

Do této atmosféry přišla smutná zpráva. Ve věku 93 let zemřel v sobotu režisér Vojtěch Jasný. Muž, který stojí za vznikem vynikajícího snímku

Všichni dobří rodáci. Film z roku 1968 popisuje osudy malé moravské vesnice na pozadí konce druhé světové války, nastupujícího komunistického režimu a následné kolektivizace. Skvělé herecké výkony Vlastimila Brodského, Vladimíra Menšíka, Waldemara Matušky nebo Radoslava Brzobohatého umně dokumentují smutný duch doby, která rozvrátila po staletí budovaný řád moravského, ale také českého venkova.

Snímek jistě stojí za zhlédnutí i dnes, v době, kdy se česká menšinová vláda opírá o podporu komunistické strany. Té strany, která se bez jakékoli sebereflexe opět dere k moci. Té strany, která na čtyřicet let rozvrátila Československo.

„Co jsme si upekli, to si také snězme,“ říká v závěrečné scéně Jasného filmu svým nezaměnitelným hlasem Martin Růžek. Jak to tak vypadá, talíř je i třicet let po Sametové revoluci stále dosti plný.

Čtenářská diskuze