Cizinci kradli po celé republice – překazili jim to kriminalisté

NÁCHODSKO/KRAJ/ČR – Na bezmála 600 tisíc korun si měli přijít tři dnes již obvinění cizinci, kteří se zaměřovali na krádeže hotovostí, elektroniky, šperků a podobně ze stanů, vozidel či chatek v rekreačních oblastech, kempech, a to nejen na území Královéhradeckého kraje, ale i po celé České republice.

S největší pravděpodobností se dá předpokládat, že s touto sériovou trestnou činností je spjato více pachatelů. Také počet skutků, které má mít organizovaná skupina na svědomí, nebude zdaleka konečný. Proto i celková způsobená škoda se s největší pravděpodobností může zvýšit. Pro naše kriminalisty tak vyšetřování tohoto případu zatím zdaleka nekončí.

Podle našich zjištění muži vykrádali v autokempech či na festivalech stany, různá obytná, nebo jiná vozidla, objekty, zejména v nočních hodinách. Nezdráhali se narušovat soukromí lidí, kteří například uvnitř ve stanech tou dobou spali. V jednom případě dokonce měli vniknout v nočních hodinách do stanu, kde zkapsy kalhot, které měl poškozený muž v době spánku na sobě, měl jeden z obviněných odcizit částku přesahující osm tisíc korun. V dalších případech obvinění brali hotovost i z věcí, které se nacházely v době spánku v bezprostřední blízkosti poškozených,” uvedla mluvčí policie Magdaléna Vlčková.

Proti ostraze kempu použili pepřový sprej

Kriminalistům náchodského oddělení obecné kriminality se společně s krajskými kriminalisty podařilo rozplést rozsáhlou a velice důmyslně připravovanou a prováděnou organizovanou trestnou činnost majetkového charakteru. Mezi zatím 25 objasněnými skutky se však také například objevily i krádeže z loňského léta. Zatím se způsobená zjištěná škoda vyšplhala až k částce zhruba 600 tisíc korun. Kriminalisté mužům po zadržení odebrali i osobní vozidla, která používali k páchání trestné činnosti.

Muže v hledáčku kriminalistů proto v uplynulých dnech (patrně před pácháním další trestné činnosti) zadržela zásahová jednotka, neboť existoval předpoklad, že by mohli klást aktivní odpor při zadržení nebo že by dokonce mohli být tito cizinci i ozbrojeni. Obvinění muži totiž neváhali dokonce v jednom případě, kdy se je pokusila zadržet ostraha kempu, proti ní použít I pepřový sprej, pracovníky ostrahy tak paralyzovat a s lupem utéci.

Mužům klademe za vinu spáchání hned několika trestných činů, a to v různých kombinacích u 25 skutků. Jde o trestné činy zločin krádeže, přečin porušování domovní svobody, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. V případě uznání viny hrozí třem obviněným cizincům ve věku 34 až 44 let trest až do výše osmi let odnětí svobody. Z rozhodnutí náchodského okresního soudu jsou tito muži nadále stíhaní vazebně.

Objasnění trestné činnosti tohoto charakteru je velice obtížné, neboť pachatelé se snaží intenzivně trestnou činnost maskovat. Bývají velice promyšleně organizováni. Nicméně i s tím si dokázali naši kriminalisté poradit, prolomili jejich taktiku, ale zejména přetnuli další trestnou činnost, kterou měla skupina podle všeho patrně v plánu i nadále páchat. Kriminalisté v celém Královéhradeckém kraji se odhalování trestné činnosti věnují velice intenzivně, například vloni jsme informovali o objasnění podobných případů zahrnutých do série rozsáhlé majetkové trestné činnosti v souvislosti kádežemi nářadí z dodávek,” dodala Magdaléna Vlčková.

Čtenářská diskuze
Tags: ,