Čeští mladíci získali na MS bronz!

Jan Voráček a Vojtěch Láska (zleva).

Jan Voráček a Vojtěch Láska (zleva).

 

Velkého úspěchu dosáhla na mistrovství světa mužů do 18 let v Palmerston North na Novém Zélandu česká softballová reprezentace, která si domů přivezla bronzové medaile.

RYCHNOV N. K./PALMERSTON NORTH – V minulých vydáních jsme vás informovali o třech odehraných zápasech, v nichž čeští reprezentanti prohráli s Austrálií, ale poté si připsali výhry proti Jihoafrické republice a Kanadě. V sestavách nechyběli Kostelečáci Vojtěch Láska a Jan Voráček. Podrobnosti o průběhu mistrovství světa a utkáních českého týmu nám postupně sděloval Jan Voráček st.

Prohra s Argentinou v tiebreaku

Čtvrtý den mistrovství světa mužů do 18 let v softballu na Novém Zélandu nastoupil český národní tým proti výběru Argentiny. Pokud by se ji podařilo porazit, mohl náš tým slavit postup do tzv. super round skupiny, kde se bude bojovat mez prvními šesti týmy turnaje o medaile.

První tři směny byly hlavně o umění nadhazovačů. V páté směně se Argentinci ujali postupně vedení 3:0. Hned v další směně náš hráč po čtyřech chybných nadhozech získal první metu, následující pálkař se dostal po odpalu za první mety. Na pálku přišel další český hráč a poslal míč za plot – homerun – a bylo srovnáno 3:3. Do konce sedmé směny se již stav nezměnil, proto přišel na řadu tiebreak. V něm měli více štěstí Argentinci, a nakonec si doběhli pro vítězný čtvrtý bod, na který Češi již nedokázali odpovědět.

Po prohře 3:4 musel o dalším postupu rozhodnout závěrečný zápas proti Singapuru.

 

Postup českých mladíků ze základní skupiny!

Poslední zápas mladých českých softbalistů v základní skupině rozhodl o postupujícím do super round, tedy skupiny, v níž se bude již bojovat o medaile. Češi se střetli s mladíky ze Singapuru. Kdo vyhraje, postoupí do další fáze turnaje.

Začátek byl opatrnější, první dvě směny byly bez bodu, i když blíž k němu měl soupeř, kterému se podařilo dvakrát obsadit mety, ale body z toho nebyly. Ve druhé směně při námi obsazené první a druhé metě přichází na pálku Vít Kočí, který dlouhým odpalem až k plotu stahuje oba běžce domů a sám obsazuje druhou metu. Vedeme 2:0. V páté směně přidává náš tým další tři body díky homerunu při obsazených dvou metách. Stav utkání je 5:0.

Ještě v dohrávce téže směny nám však Singapurci oplácejí stejnou mincí a tříbodovým homerunem upravuji výsledek na 5:3 a drama pokračuje! V sedmé směně se našim barvám podařilo přidat ještě jeden bod a v závěrečné dohrávce stav udržet. Nakonec zápas dovést do vítězného konce a postoupit mezi šest nejlepších týmů na světě. V základní sestavě jako ve všech dosavadních zápasech nechyběli Jan Voráček a Vojtěch Láska z Kostelce nad Orlicí.

Jak se bude vyvíjet další fáze turnaje se definitivně ukáže po dohrání základních skupin.

 

První zápas ve skupině o medaile byl vítězný

Po dohrání základních skupin bylo jasné, že prvním naším soupeřem je domácí Nový Zéland.

Naši reprezentanti se nezalekli tradiční předzápasové „haky“ a hned v úvodní směně skórovali dvakrát. První start na pálce v tomto zápase proměnil ve dvoumetový odpal Vojtěch Láska a umožnil tak první doběh českého národního týmu.

V následující směně se našim reprezentantům podařilo přidat další dva body a šli do vedení 4:0. Poté dvě směny vyšly naprázdno, abychom opět udeřili v páté směně, kdy očividně nervózní domácí obrana začala kupit chyby. V dohrávce 5. směny Jan Voráček, hrající na druhé metě, zabránil soupeři skórovat, když chytil prudký přímý odpal nad hlavou ve výskoku, a tím ukončil třetím autem pátou směnu, po které na tabuli svítilo skóre 6:0. Poslední body přidali čeští mladíci v 7. směně.

V dohrávce poslední směny se domácím při dvou autech a obsazených dvou metách po odpalu do zadního pole podařilo korigovat výsledek dvěma doběhy. Po posledním autu, který zařídil skvěle házející Jakub Osička, mohla naplno vypuknout česká radost.

Druhá výhra českých juniorů ve skupině o medaile

Super round na světovém šampionátu pokračoval dalším zápasem, ve kterém se naši junioři střetli s týmem Guatemaly.

Hned v první směně se podařilo našemu týmu skórovat a vedeme 1:0. Mohlo být bodů i více, ale odpal Vojty Lásky do zadního středního pole krásně chytil soupeřův hráč ve skoku (diving catch). Druhá a čtvrtá směna vyšly bodově naprázdno, ve třetí Češi opět zabodovali – 3:0. A pak přišla pátá směna. Našim hráčům se podařilo obsadit všechny mety, odpal znamenal další bod. Pak si vybral nadhazovač soupeře slabší chvilku, byly z toho dvě mety zdarma a dva body. Vedeme 6:0 bez autu. Guatemalský trenér střídá nadhazovače a na pálku přichází Jan Voráček, který pálí až za plot a zaznamenává první grand slam – odpal za plot při všech metách obsazených – celého turnaje. Je z toho vedeni 10:0. Do konce zápasu se již skóre nemění.

Asijský softbalový obr zůstal neporažen

Výsledek utkání s Japonskem neměl vliv na pořadí ve skupině o medaile. O účastnících medailových bojů bylo rozhodnuto po pátečním programu. V tomto zápase dostali příležitost i hráči, kteří doposud do turnaje nezasáhli. Oba „Kostelečáci“ do zápasu nastoupili v základní sestavě. Jan Voráček na spojce a Vojtěch Láska na první metě. Zápas se pro naše barvy od začátku nevyvíjel příznivě, každou naši, byť sebemenší, chybu Japonci okamžitě trestali a přidávali postupně bod za bodem. Světlým okamžikem zápasu byl ve 3. směně homerun Vojty Lásky, který jím zaznamenal alespoň čestný bod. Konečný výsledek 8:1 pro Japonce nic ovšem nemění na skutečnosti, že český národní tým se utká o bronzové medaile s Argentinou.

Vojtěch Láska a Jan Voráček (zleva).

Vojtěch Láska a Jan Voráček (zleva).

Juniorský národní tým získal bronzové medaile!

Naši mladíci měli Argentině co vracet, prohru ze základní skupiny v tie breaku 3:4.

Začali jsme aktivně a hned v první směně se našim podařilo obsadit dvě mety, ale k zisku bodů to bohužel nevedlo. Ve druhé směně obsadili Češi opět dvě mety – Kalčev odpal, Voráček BB (meta zdarma za čtyři chybné nadhozy) a další pálkař Vít Kočí stahuje prvního běžce domů – vedeme 1:0. Následuje krásná rozehra při obsazené 1. a 3. metě, kdy se podaří Čechům husarský kousek. Rozběhají obranu mezi první a druhou metou (run down) a stáhnou další. Druhý a jak se dále ukáže rozhodující bod, jenž doběhne Honza Voráček, který je v tu chvílí na 3. metě – 2:0. Excelentní výkon jako ostatně v celém turnaji předvedl nadhazovač Jakub Osička.

Situace se mírně komplikuje v dohrávce šesté směny, kdy se daří Argentincům obsadit dvě mety s jedním autem, ale i tuto obtížnou situaci řeší nadhazovač Osička. Symbolicky v dohrávce sedmé směny sám zahrává poslední aut a mohou vypuknou obrovské oslavy nejen na hřišti, ale i doma v České republice. Velká gratulace českému národnímu týmu!

Ve finále mistrovství světa porazilo Japonsko Austrálii 9:2.

Čtenářská diskuze