Centrum Orion oslavilo dvacáté narozeniny

DLOUHÁ VES – Centrum podporující rodiny pečující o osoby s handicapem si připomnělo významné výročí.

DSCN2055

V Centru ORION se starají o více než sto klientů nejenom z Rychnovska.
Foto: Lucie Hudečková

Zhruba 100 členů Centra Orion, z.s. (dříve Občanského sdružení Orion) se v sobotu sešlo v parčíku před Orionem v Dlouhé Vsi, aby společně oslavili již 20. „narozeniny“ této neziskové organizace, která se věnuje osobám s handicapem a jejich rodinám. Na oslavě nechyběla ani zakladatelka sdružení Dr. O. Zachariášová, díky které Orion vlastně vznikl.

Na oslavě bylo všechno, co k ní patří – tedy dobré jídlo i pití, hudební doprovod zajistil pan M. Dohnálek, členové si mohli prohlédnout prostory Centra Orion i krásnou zahradu, vyzkoušet si některé terapie a speciální zařízení pro osoby s handicapem, o zábavu dětí se postarali asistenti, dokonce nechyběla ani tombola a prezentace fotografií mapujících uplynulá léta…

Bylo na co vzpomínat

Ale hlavně – společně jsme poseděli a zavzpomínali – a opravdu bylo na co: během 20 let jsme nezměnili jen název, ale také jsme se z dobrovolnické organizace stali jedním z největších poskytovatelů sociálních služeb z řad neziskových organizací v Královéhradeckém kraji. Pečujeme o cca 100 rodin s dětmi s postižením z celého rychnovského regionu, s přesahem do dalších oblastí Královéhradeckého i do Pardubického kraje a zaměstnáváme cca 30 pracovníků. Poskytujeme dvě sociální služby (osobní asistenci pro cca 50 klientů a centrum denních služeb pro více než 50 klientů). Nabízíme ale také mnoho dalších aktivit, které mají pomoci rodinám s jejich péčí, např. terapii EEG Biofeedback, rekondiční pobyty pro osoby s handicapem, speciální svozy na odpolední aktivity do Centra Orion, psychologické poradenství i psychoterapii, odborné semináře pro pečující osoby.

Za tu dlouhou dobu jsme navázali mnohá přátelství a partnerství, díky kterým se mohlo uskutečnit spousta zajímavých akcí i dlouhodobých projektů. Oslavou 20. narozenin ale naše činnost nekončí – stojíme před novými výzvami, máme další plány do budoucna, vytyčujeme si nové cíle – vše pro to, abychom pomohli žít osobám s postižením i jejich rodinám aktivní a pestrý život.

Děkujeme všem, kteří s námi na této cestě stojí a pomáhají nám ji krůček po krůčku zvládat.

MIRKA ČERVINKOVÁ

Čtenářská diskuze