Čeho se bojí Berbrovi lidé?

Český fotbal je bezedná studnice různých příběhů, kauz a skandálů. Popsat všechno, co se děje uvnitř této zvláštní komunity plné pokřivených vztahů a celé FAČR, která se navenek tváří jako neposkvrněný panic, dal by se z toho natočit nekonečný seriál podobný těm, jež vídáme na různých televizních stanicích.

P1020078RYCHNOV N. K. – Na rozdíl od těch televizních ty fotbalové nepíše žádný scénárista, ale fotbal si je generuje sám díky osobám pohybujících se v něm a jejich skandálům. Běda však, když do toho zatuchlého fotbalového rybníka přijde někdo s jiným názorem, odlišným od těch, které se chtějí slyšet. Hned se objeví vlna nevole, stejně jako když píchnete do lejna a z něho se vznese mrak much, a dotyčný je potom označen za největšího nepřítele českého fotbalu.

V poslední době odcházejí nebo jsou odejiti nejen z vedení FAČR, ale také z různých komisí nepohodlní lidé, kteří svým morálním kreditem a odlišným názorem na fungování českého fotbalu nezapadají do kádrového zařazení falše, pokrytectví a poslušného stáda.

Valná hromada OFS Rychnov n. K., která se konala 26. ledna v Kostelecké Lhotě, přinesla kromě tradičních administrativních hodnocení také vystoupení a poznámku předsedy KFS Královéhradeckého kraje Václava Andrejse (na foto), který si postěžoval na články vycházející v Orlickém týdeníku kritizující poměry v českém fotbale. Tady však Václav Andrejs, stejně jako faktický vládce fotbalu Roman Berbr, jenž se před dvěma lety zúčastnil volby předsedy OFS Rychnov v Česticích, šlápl vedle. Ne všichni účastníci obou valných hromad byli a jsou slepé ovce, které nevidí, kam se řítí český fotbal pod současnou garniturou. Skandály a popotahování lidí po různých disciplinárních a etických komisích pro poškozování „dobrého“ jména fotbalu jsou toho důkazem. Jak byli před lety potrestání rozhodčí-řezníci v čele s hlavním Vaňkátem, kteří si pohráli v divizním zápase s týmem Malše-Roudné jen proto, že při volbě nového předsedy FAČR chtěl podpořit Markétu Haindlovou? Nijak. Naopak rozhodčí Vaňkát byl „povýšen“ do profesionálního fotbalu. Když dostal otázku na onen zápas tehdejší předseda Miroslav Pelta, suše odpověděl, že v tom účel nevidí a je to jen náhoda.

Je hezké, že si Václav Andrejs našel čas a zkoumal mé trenérské (ne)úspěchy a CV. Je jen škoda, že si nenašel už několikrát čas na mé otázky ohledně skandálů ve fotbale. Myslím, že nejen já bych chtěl znát názory nejvyššího muže krajského fotbalu. Ale vždy jsem na mé otázky dostal stejnou odpověď: Chci si nechat časový odstup a nemám dostatek informací. Na rozdíl od předsedy OFS Rychnov Miloše Židíka, který na otázky nereaguje vůbec, se aspoň Václav Andrejs slušně vymluví, proč odpovědět nemůže.

Ohledně mého CV údajně zaznělo, že jsem se mihl v Náchodě. Ano, mihl jsem se tam čtyři roky, ale o to vůbec nejde. V Náchodě jsem poukázal na jeden velký průser, kdy v žákovské lize kategorie U12 trenér Jaroslav Polák nasadil do zápasu v Mladé Boleslavi „černocha“. Každý rozumně uvažující funkcionář by hned pochopil, že se jedná o velký problém, který by mohl mít fatální následky pro klub se statusem Sportovního střediska mládeže. Korunu tomu ještě nasadil trenér Polák, který s tím seznámil rodiče a hlavně samotné kluky. Máme děti vychovávat nebo učit podvádět už od raného věku? Na to, ať si každý odpoví sám. Na mé otázky nebyl nikdo z kompetentních FK Náchod schopný měsíc odpovědět!

A tady je to podobné jako s Václavem Andrejsem, který si nechával časový odstup. V Náchodě zvolili vyčkávací taktiku a pak si nechali na objednávku udělat článek, z něhož jsem vyšel já jako největší nepřítel klubu. Tak to dnes funguje ve fotbale. Proč se neřeší podstata věci? Proč se zainteresovaní bojí mluvit, jak to ve fotbale funguje? Vždyť to každý přece dávno ví! Jednodušší je být součástí poslušného stáda, mlčet a bát se. Tak jako v Náchodě místo toho, aby řešili svůj průser, tak to otočí a špatný je vlastně ten zlý novinář, tak Václav Andrejs místo odpovědí na mé otázky bude zkoumat mé CV.

Trošku mně to připadá, jako by se všichni učili od premiéra Babiše. Hodíme lidem jiné téma a všichni zapomenou, co se řešilo před týdnem. Příměr s premiérem mě nenapadl jen tak. Co mám informace, tak si předseda KFS postěžoval, že jsem se dotkl jeho rodiny. Abych to tedy uvedl na pravou míru. O rodině Václava Andrejse jsem se v žádném z článků nezmínil! Pouze jsem použil jeho e-mailovou citaci ohledně perzekuce jeho rodiny bývalým režimem pod fotku z plesu Plzeňského KFS, kde sedí s Romanem Bebrem, bývalým členem STB. Stejně jako Babiš novinářům předhodil své děti a pak napadl novináře, jak je zatahují do médií.

P1020085Na jednu stranu Václav Andrejs kritizuje články v Orlickém týdeníku, aby si vzápětí postěžoval, jak z FAČR odcházejí lidé a celá FAČR má velké finanční problémy a musí sáhnout na členské příspěvky, než na konci března dorazí peníze od státu. Nejsou to věci, o kterých celou dobu píšu a poukazuji na ně? Stejně jako jsem predikoval, že rozhodčí Marek Pilný bude od ledna pískat republikové soutěže, byť byl zpět do FAČR přijat, protože chtěl pouze hrát fotbal za klub Poříčí u Trutnova? To jsou ty věci a skutečnosti, které v očích veřejnosti dále znedůvěryhodňují fotbal. To nejsou ti „zlí“ novináři, kdo za to může. Nebo oni pískají zápasy, rozdělují dotace…?

Ono se stačí ohlédnout za kauzou Živanic. Místo toho, aby se řešilo, jak to v ČFL opravdu chodí, tak předsedu klubu Petra Špačka bude řešit Etická komise FAČR za znevážení dobrého jména fotbalu. To je prostě výsměch!

Když jsme u etické komise a použiju hlášku z filmu Pelíšky: Rozmohl se nám tady takový nešvar… Práskání!, trefím hřebíček na hlavičku. Na základě „prásknutí“ slavistické fanynky bude komise řešit plzeňského Limberského za jeho „šťouchnutí“ na twitteru do šéfa Slavie Tvrdíka. To opravdu už FAČR bude hlídat a následně řešit sociální sítě? Dalšími práskači jsou i rozhodčí, kteří do zápisu „musí“ uvádět hanlivé pokřiky fanoušků (psali jsme o zápase Rychnov – Sobotka).

Pravdou je, že svoboda slova se ve FAČR moc nenosí, také proto mi při žádosti o rozhovor předseda OFS Rychnov sdělil, ať si přečtu stanovy, k čemu se může vyjadřovat. Já myslel, že žijeme v demokratické společnosti, kde můžu své názory, i ty odlišné, svobodně prezentovat. Pokud nejsou urážlivé samozřejmě. Ale tak to ve FAČR nechodí.

To, že fotbal ovládá Roman Berbr, už nikdo nikoho přesvědčovat nemusí. Ať se Martin Malík, předseda FAČR dle vizitky, bude snažit víc dementovat, že není Berbrovou loutkou, na faktu to nic nezmění. Přece není jasnějšího důkazu, jak své ovečky Bebr ovládá, než jeho účast na minulé volbě OFS Rychnov. Pokud mi to chce někdo vyvrátit, tak ať mi vysvětlí, proč do Čestic nepřijel třeba tehdejší šéf Miroslav Pelta?

Trošku se jen divím, jaký obrat v názoru na Berbra má předseda OFS Miloš Židík. Dříve si fotbal bez lidí jako Berbr a Pelta uměl představit, ale teď pevně stojí za ním. Trošku mi do toho nezapadá po okrese kolující historka, kdy si postěžoval, jak musel k Bebrovi na kobereček a dostal od něho kartáč.

To, že jednota a sympatie nepanují ani na OFS jsem poznal, když mi před minulou volbou předsedy navrhl korunní princ Miroslav Martínek, abych napsal článek. Na otázku, jak to myslí, mi odpověděl, že přeci nechci, aby volby vyhráli Michalcové, Leimerové…

Ono těch příkladů a historek z fotbalu je spousta. Tak například rozhodčí. Dvacetiletý rozhodčí mi řekne, jak v neděli jede mávat zápas krajského přeboru o záchranu, a že těm hostům dají, hajzlům. Když jsem mu oponoval, že by měli pískat rovinu, tak mi odpověděl: Jsou to hajzlové, my jim dáme. Za čtrnáct dní jsem s ním mluvil znovu a ironicky mu říkám, že to nějak nedopadlo (hosté vyhráli 3:0). No jo, ono se hrálo na tý malý umělce, tam se s tím nic nedalo dělat, zněla jeho odpověď. A to je jen jeden střípek. Samozřejmě nechci házet všechny rozhodčí do jednoho pytle, ale ať se pak ostatní nediví, jakou mají pověst.

Co třeba tato komunikace člena svazu…

„To jsme si tak jisti záchranou, že čůráme proti větru? Odkud chceš rozhodčí? Hradecký a trutnovský ne, tak které? Po čtyřech kolech můžeme být na sestup, tak právě třeba toho Aleše Havlíka budeme potřebovat. Tak mě je divné, proč jsme pořád proti všemu…“

Já si myslím, že toto nepotřebuje dalšího komentáře. Až nám všichni hlavouni z KFS a OFS budou vykládat, jak je fotbal čistý, tak by si měli dát mokrý hadr na hlavu a nedělat ze sebe pitomce.

Celá podstata fungování českého fotbalu je tady popsána: Držet hubu a krok! Kdo nejde s námi, jde proti nám!

To je to, proč a čeho se Berbrovi lidé na KFS a OFS bojí. Otevřeně promluvit o praktikách, falešných vztazích a dotacích.

Tohle není vaření z vody, ale čistá realita.

První, kdo by se však nad tím, jaký fotbal u nás chceme, měli zamyslet kluby, až budou v další volbě volit vedení OFS. Tam začíná celá pyramida…

Čtenářská diskuze