Bývalý brankář Sparty hájí dres rokytnických Medvědů

Křestan-1RYCHNOV N. K. – Věkem už sice patří mezi hokejové veterány, ale svými zkušenostmi vysoko převyšuje své o generace mladší kolegy v brance. Jirka Křesťan, opora rokytnických Medvědů, se svého času hokejem živil. Patřil mezi obrovské naděje československého hokeje. Dodnes vyznává starý poctivý brankářský styl. Učil se od slavného Josefa Bruka, který byl mimo jiné i osobním trenérem Dominika Haška.  „Obdivuji všechny kluky, kteří hrajou amatérskou ligu. Oni se i v tomhle věku stále zlepšují a jdou nahoru, já už jdu jen dolů,“ říká Jiří Křesťan.

Jirko, pojďme ve zkratce zavzpomínat na tvoji hokejovou kariéru…

Byla krásná. Já jsem už v pěti letech začínal s hokejem v Liberci. V devíti jsem přestoupil do Hradce, kde jsem strávil žákovská léta. Když jsem přešel do dorosteneckých kategorií, tak přišla první velká výzva a já se dostal do pražské Sparty. Tam jsem si zahrál dorosteneckou extraligu a vyzkoušel si i seniorskou extraligu za sparťanské áčko. V tomhle věku jsem byl asi na vrcholu a probojoval se až do juniorské reprezentace. Pak jsem hrál Slovenskou národní ligu za Žilinu, na vojně za Duklu Jihlavu, druhou národní v Náchodě a Orlové, a kariéru jsem končil v roce 1994 v první národní lize v Karviné.

A jak se brankář s tolika zkušenostmi dostane do Rychnovské hokejové ligy?

Od roku 1994 jsem hokej nehrál a myslel, že moje brusle dávno visí na hřebíku. Nicméně před třemi lety mě oslovil Kosťa Kotanidis, jestli bych nechtěl jít s nimi hrát neregistrovanou ligu. Tak jsem do toho šel. Zkusil jsem si nízké registrované soutěže. Víš, já strašně obdivuji tyhle kluky v hobby ligách, stojí je to spoustu peněz, času, a když vidím, jak do toho jdou a jsou nadšení, tak je to zase úplně jiný pohled na hokej. Vážím si toho, a proto jsem do toho šel.

Jaká je vlastně konfrontace tebe, bývalého hokejisty, s amatéry?

Já mám na věc kolikrát jiný názor, možná jsem na naše kluky u Medvědů někdy zbytečně ostrý, ale to jen v zápalu hry. Moc si jich vážím, oni začali z ničeho a jsou skvělí! Zatímco já jdu ze shora dolů, oni stoupají nahoru.

Jak hodnotíš úroveň Rychnovské hokejové ligy?

Já můžu srovnávat, protože hraju neregistrovanou soutěž v Ústí, v Lanškrouně a v Žamberku. Co se týče organizace zápasů, prezentace na webu, internetové přímé přenosy, komentářů, tak já jsem nadšený. Troufám si tvrdit, že nic takové u nás není a všichni v okolí mohou jen závidět. Klobouk dolů a přeju, aby se to dařilo i dál.

Jaké jsou ambice Medvědů?

Máme ambice. Jednoznačně chceme vyhrát.

Jan Dušek

Čtenářská diskuze
Tags: ,