Bývalé umělecké ateliéry poskytnou úlevu těžce nemocným

REGION -  V pátek 11. února proběhlo slavnostní otevření centra zdravotních služeb Oblastní charity Červený Kostelec. Mobilní hospic Anežky České, Ambulance paliativní péče a další služby, které ročně poskytují pomoc stovkám pacientů v jejich domácnostech, dostanou nové zázemí.

Stane se tak po více než devíti letech, kdy se hledalo vhodné řešení pro služby, jejichž zázemí již nebylo vyhovující z důvodu soustavného navyšování počtu pacientů využívajících domácí péči. Rekonstrukci bývalých sochařských ateliérů umožnila dotace Královéhradeckého kraje, financování stavby však podpořila řada firem i jednotlivců. Pro slavnostní otevření Centra denních a terénních služeb sv. P. Pia byl symbolicky zvolen den, který připadá na Světový den nemocných a jeho provoz začne od 1. března 2022.

Význam Světového dne nemocných připomněl během slavnostní mše v Červeném Kostelci pomocný královéhradecký biskup Josef Kajnek. Slaví se na památku takzvaného lurdského zázraku, kdy se před 164 lety zjevila Panna Marie v Lurdech. Později v blízké jeskyni vytryskl ze skály pramen a do Lurd začalo jezdit velké množství poutníků a nemocných.

„Za celé dějiny Lurd tam byla zázračně uzdravena necelá stovka lidí, ale úlevu, posilu a vyrovnání se s nemocí tam získalo ohromné množství nemocných. Kdo zažil pár dní v Lurdech, dá mi za pravdu, že nemocný tam má přednost přede všemi,“ pronesl ve své úvodní řeči biskup Kajnek. Shrnul tak zároveň i principy hospicové péče, která umírajícím pacientům poskytuje individuální přístup a úlevu od projevů nemoci.

Činnost charity by bez dárců nebyla možná

„My se také dostáváme k nemocným a jejich příbuzným, kteří jsou zcela zdevastovaní situací, ve které se nachází. Zdravotně, duševně i duchovně. A my jim chceme podat pomocnou ruku a říct: Nebojte se! Tu vaši situaci zvládneme. Neumíme všechno, ale ze všech sil se vám budeme snažit pomoct,“ popsal činnost mobilního hospice primář Hospice Anežky České Jan Král během své prezentace o službách, které se v novém centru budou poskytovat.

Miroslav Wajsar, ředitel Oblastní charity k tomu dodal: „Děkujeme všem, kteří tuto stavbu pomáhali zrealizovat. Rekonstrukce probíhala ve spolupráci s Královéhradeckým krajem, na jejím dokončení se pak finančně podílelo velké množství dárců, partnerů z řad firem, nadací. Ani samotná každodenní činnost charity by však bez dárců nebyla možná a jsme velice vděční, že nás tato podpora po dobu naší činnosti provází.“

Následovalo přestřihnutí pásky a požehnání nových prostor centra, včetně domácí kaple Neposkvrněného Srdce Panny Marie. Nyní čeká zaměstnance jednotlivých služeb postupné stěhování do nového centra. To začne nemocným sloužit od 1. března.

„Součástí programu bylo i poklepání na základní kámen další etapy ve výstavbě centra. Tou je vybudování chráněného bydlení – sociální služby, která doposud v Červeném Kostelci a okolí chyběla. Po dokončení této třetí etapy na konci roku 2022 vznikne areál vzájemně propojených sociálních a zdravotních služeb,“ dodal projektový manažer Michal Klemm – projektový manažer.

Čtenářská diskuze