Bronzová z ME v džódó do Českého Meziříčí

ME Švýcarsko (2)Sportovní klub Nozomi Dojo Hradec Králové www.nozomi.cz, zabývající se výukou tradičních japonských bojových umění, si připsal další úspěch. Pavel Tomeš, který pochází z Českého Meziříčí, se na mistrovství Evropy v džódó umístil na třetím místě v kategorii mudan (bez stupně dan).

DAGMAR HONSNEJMANOVÁ

ČESKÉ MEZIŘÍČÍ - Ke třem bronzům Pavly Štěpánové z iaidó a bronzu juniorů v kendó přidal již pátou medaili pro Nozomi Dojo z mistrovství Evropy. Oddíl tak patří k nejúspěšnějším oddílům v rámci České federace kendó.

Pavel Tomeš se džódó, které si přidal k iaidó, věnuje zhruba dva roky. Za tu dobu vybojoval dvě cenné medaile – v květnu zlato na mistrovství Polska a nyní bronz na mistrovství Evropy.

Mistrovství Evropy v džódó se konalo ve dnech 24. – 25. září v Magglingenu ve Švýcarsku. Zúčastnili se jej sportovci z 18 států. Sportovcům a všem účastníkům mistrovství se na dva dny stalo jejich domovem nádherné středisko vrcholového sportu nedaleko městečka Biel u jezera Bielersee. Českou výpravu zastupovali Jarmila Rybová a Pavel Tomeš, který je zároveň vedoucím reprezentace džódó České republiky.

První den tradičně probíhal seminář a druhý den se již bojovalo o cenné kovy. V kategorii mudan zápasily 3 – 4 členné pooly (družstva). Celkem bylo 5 poolů. Zápasy probíhají tak, že z každého poolu postupují dva vítězové a pokračují způsobem K.O. (knockout – vyřazovací turnaj) dva zápasníci proti sobě – vítěz postupuje, prohrávající „jede domů“. Takto až do posledního zápasu, kdy vítěz získává zlato a poražený stříbro.

Po závěrečných bojích někteří sportovci mohli složit další stupně 1. – 7. dan. Pavel Tomeš složil zkoušku 1. dan džódó a poté se s námi podělil o pocity z právě skončeného mistrovství.

ME Švýcarsko (3)

S jakým očekáváním jsi jel na mistrovství?

Očekávání jsem neměl žádná, ale dal jsem si závazek, že postoupím z poolu do K.O.

S jakým pocitem jsi šel do zápasu, ve kterém jsi měl možnost získat bronzovou medaili nebo také nic?

Vůbec mi to nedocházelo, nepřemýšlel jsem o tom. Chtěl jsem samozřejmě uspět, ale na medaili jsem v tu chvíli nemyslel.

Nakonec jsi získal bronz, to je velký úspěch. Nebyl jsi zklamán, že to nebylo třeba stříbro?

Ani ne, svoje předsevzetí, že postoupím z poolu, jsem splnil. Konkurence sportovců byla tak silná, že jsem se svým výkonem velmi spokojený.

Ani slovenská reprezentace si nevedla špatně. Její členové z oddílu Hikari Dojo Košice www.hikaridojo.sk byli v létě v Českém Meziříčí na semináři. Někteří členové Nozomi Dojo jezdí trénovat zase k nim do Košic. Trénovat s nejlepšími slovenskými sportovci v džódó je určitě velmi dobrá zkušenost. Na mistrovství Evropy jsme vlastně jeli společně se slovenskou výpravou, kterou tvořili Adriana Nagyová, Marián Bartko a Rastislav Turic. Největší úspěch měla Adriana, která si z mistrovství odvezla stříbrnou medaili v kategorii Sandan. Je nejúspěšnější slovenskou sportovkyní v japonském bojovém umění, která přivezla za posledních 6 let 6 medailí – z toho 5 z džódó – 2x zlato, 2x stříbro a 1x bronz. Spolupráce s tímto oddílem je opravdu výborná a budu jen rád, pokud bude do budoucna pokračovat.

Určitě jsi fandil i své kolegyni Jarmile Rybové, Českou republiku jste zastupovali vlastně jen vy dva…

Jarmila Rybová sice medaili nepřivezla, ale její výkon byl vynikající, soupeři byli velmi zkušení, dalo by se říct, že měla těžké soupeře, a nakonec oni měli právě o ten kousek víc štěstí.

ME Švýcarsko (4)

A jak si závody užívala Jarmila Rybová?

„Pro mě byla účast na mistrovství Evropy zkušenost k nezaplacení. Byly to moje první závody a hned mistrovství. Na jednu stranu to bylo svazující, na druhou stranu to byla velká výzva. Přestože jsem se dokázala nad moje očekávání dobře zkoncentrovat a dala jsem do zápasu vše, na moje soupeře to nestačilo. Byla to jedna ze zkušeností, které potřebuji nasbírat, a děkuji za ni,“ vidí pozitivum do budoucnosti Rybová.

Jak se říká, člověk by neměl usnout na vavřínech, tak nejen Pavla Tomeše, Jarmilu Rybovou, ale i ostatní členy sportovního klubu Nozomi Dojo čekají další tréninky a další závody. Určitě jim všem budeme držet palce.

Foto: archiv Pavla Tomeše

Čtenářská diskuze