Březen v městských a obecních knihovnách potěší čtenáře

REGION – Svaz knihovníků a informačních pracovníků vyhlašuje na měsíc březen tradiční propagační kampaň Březen – měsíc čtenářů. Cílem této akce je podpora čtenářské gramotnosti a propagace čtení. Knihovny se na ně v tomto období zaměřují více než jindy.

read-2042578_960_720

Ilustrační foto: Pixabay.com

Tento měsíc proběhnou i další doprovodné akce – jako soutěž o nejlepší webové stránky knihovny, nejlepšího knihovníka, ale i nejaktivnějšího čtenáře – podle počtu výpůjček. Vyvrcholením letošního Března – měsíce čtenářů bude Noc s Andersenem.

Během března propagují knihovny svoji nabídku, zaměřují se i na nejrůznější novinky.

Například Městská knihovna Dobruška přišla se zajímavou novou službou, kterou ocení všichni příznivci turistiky.

„S naší knihovnou už nikdy nezabloudíte. Městská knihovna v Dobrušce zahajuje od 1. března půjčování turistických map České republiky.

Služba je zdarma a je určena registrovaným čtenářům v oddělení pro dospělé. Mapy se půjčují na 14 dní bez možnosti prodloužení. Maximálně si můžete vypůjčit dvě mapy najednou,“ informuje vedoucí knihovny Lenka Bendzová.

Během března se uskuteční v knihovně i další akce, besedy a přednášky, 21. března od 18 hodin v malém sále kina bude cestopisná přednáška Salvador, Guatemala, Mexiko, Belize a 28. března od 18 hodin ve foyer knihovny setkání se spisovatelem Alešem Palánem, autorem knih Ratajský les, Nedělňátko, Raději zešílet v divočině, Neboj se vrátit domů. Vše vyvrcholí 29. března tradiční Nocí s Andersenem – letos s podtitulem Zachraňte pohádky.

Tajemství medvědů a medvídků

Městská knihovna Týniště nad Orlicí vyhlásila v rámci akce Březen – měsíc čtenářů soutěž Tajemství medvědů a medvídků.

Celý měsíc březen budou zveřejněny soutěžní otázky (na dětském webu, na vývěskách knihovny, v knihovně a ve škole) a úkolem dětí je odevzdat co nejvíce správných odpovědí.

Knihovna také pořádá 12. března v 9. 30 hodin Dámský klub – Voda, samá voda… – povídání nad knihami a stejný den v 14. 30 hodin Klub důchodců – Voda, samá voda. Na 18. a 20. března jsou v dětském oddělení od 13.00 hodin připraveny výtvarné dílničky a kvízy na téma Medvědi.

„Pokračuje Semínkovna – stále můžete nosit semínka do knihovny a nová si vzít pro jarní výsev. Probíhá výstava Knihy ze skladu – aby se na ně nezapomnělo, to je výstava v dospělém oddělení. Vychystání titulů, které jsme kdysi četli, a líbily se nám. Vyhledáme je společně pomocí katalogu.

Akce Už se počítače nebojím, pomůže mi knihovna, to je hledávání na internetu, elektronická pošta, facebook – včetně možnosti založení, psaní dokumentů – pro předem ohlášené zájemce. Chystáme i vyhodnocení nejaktivnějšího čtenáře knih za rok 2018, burzu knih a časopisů i amnestii upomínek,“ sdělila ředitelka knihovny Bohdana Pokorná.

Na 21. března týnišťská knihovna připravila v 17 hodin besedu se spisovatelem Janem Bauerem.

Městská knihovna v Opočně zahájila Březen – měsíc čtenářů první březnový týden besedami s Hanou Hindrákovou a Zuzanou Pospíšilovou.

Další vekou akcí bude 26. března v 17.30 hodin v Kodymově národním domě cestopisná přednáška Martina Dubna Zanzibar, vstupné je dobrovolné.

Výstavy, amnestie, registrace zdarma

Po celý měsíc mají v Opočně registrace nových čtenářů zdarma, velkou čtenářskou soutěž o Guinness world records 2019 na dětském oddělení, čtenářskou soutěž o knihu Ooo! Opočno ve fotografiích na dospělém oddělení a chystá se i tvořivá dílna na dětském oddělení Co se dá vyrobit z knih.

„Letos máme v knihovně v březnu jen klasickou čtenářskou amnestii a besedy pro mateřské školy, proběhlo také Počteníčko pro děti. Máme rozjednané tři zajímavé besedy, ale termíny ještě nejsou potvrzené,“ prozradila Helena Hájková z doudlebské knihovny.

Trénování paměti a bazárek v Rychnově

Městská knihovna Vamberk zve na výstavu Olga Havlová ve vestibulu radnice, výstavu Vesnická architektura v knihovně, cestopisnou přednášku Marka Jelínka Koloběžkou po Asii (21. března), Noc s Andersenem pro mladší školáky, akci Čteme malým před spinkáním – pro děti mateřinek, literární pásmo Ani den bez… pro děti školou povinné, literární soutěž Mám radost a registraci nových čtenářů v měsíci březnu zdarma.

Městská knihovna v Rychnově nad Kněžnou připravila novinku – půjčování deskových her v dětském oddělení Městské knihovny v Rychnově nad Kněžnou.

Tradiční akcí bude 12. března od 18.00 hodin v čítárně knihovny přednáška Aleny Naimanové – Trénování paměti pro každou věkovou kategorii – probíhá každoročně v rámci Týdne trénování paměti.

Tradiční je i Bazárek vyřazených knih a časopisů, a to 28. března – 30. března, 8–17 hodin, v sobotu 8 – 12 hodin ve Společenském centru, velkém sále – prodej vyřazených knih a časopisů.

Čtenářská diskuze