Borohrádecká škola je plná hrdinů s dobrým srdcem

BOROHRÁDEK – Pomáhají a dělají druhým radost, chrání naši planetu a zdokonalují sami sebe. To jsou HeartHeroes – Hrdinové s dobrým srdcem, se kterými se od letošního školního roku můžete setkat na ZŠ TGM Borohrádek.

Žáci prodávají své výrobky na trzíhc v Čermné nad Orlicí s cílem získat finance pro Centrum Orion 2

Žáci prodávají své výrobky na trzích v Čermné nad Orlicí s cílem získat finance pro Centrum Orion.
Foto: Archiv ZŠ TGM Borohrádek

HeartHeroes je název mezinárodního projektu eTwinning, jehož autorem a koordinátorem je naše škola. V jeho rámci spolupracujeme se žáky a učiteli z osmi dalších zemí.

Projektem žáky provází HeartHero, který ostatní přizval do svého týmu hrdinů. Každý nový hrdina obdržel vlastní deník, do kterého si ve spolupráci se zapojenými učiteli zaznamenává své činy. Máme velkou radost z dosavadního průběhu projektu. Těší nás, že žáci samostatně či v malých skupinkách dělají radost lidem ze svého okolí, hledají cesty, jak chránit přírodu a také se věnují seberozvoji. Rovněž mají možnost zapojovat se do akcí připravovaných v rámci projektu.

Příkladem je výzva, jejímž cílem bylo získat finance pro rychnovské Centrum Orion pomáhající dětem s handicapem. Zapojení školáci se účastnili dvou pátečních odpoledních seminářů spojených s přespáním ve škole, během kterých s velkým nadšením vyráběli až do pozdních hodin různé předměty. Do této aktivity se zapojili také další současní i bývalí žáci, zaměstnanci školy či seniorky z místního domova důchodců. Vyrobené předměty zapojení školáci ve spolupráci se SRPŠ při ZŠ TGM Borohrádek prodávali na předvánočních trzích v Borohrádku a sousední Čermné nad Orlicí. Pro Centrum Orion se týmu HeartHeroes podařilo získat 11 266 Kč, které centrum využije na terapii Neurofeedback.

Další aktivity probíhají ve spolupráci s partnerskými školami. Společně například hrajeme vzdělávací hru Freerice, kterou organizuje Světový potravinový program OSN. Žáci se hraním této hry nejen učí, ale zároveň pomáhají. Za každou správnou odpověď v jedné z mnoha kategorií totiž získávají díky sponzorům deset zrnek rýže pro lidi nacházející se v oblastech s nedostatkem jídla. Naše skupina HeartHeroes již získala přes tři a čtvrt milionu zrnek rýže a jsme druhým nejlepším týmem na světě.

Ve znamení HeartHeroes byl také projektový den, který se na naší škole konal 31. ledna. Při něm starší ročníky připravily naučný program pro mladší, další třídy vyráběly motivační plakáty, dárky pro druhé, nachystaly sbírku krmení pro opuštěná zvířata a především byl věnován prostor tématům, jako jsou spolupráce, tolerance či osobní cíle. Při projektovém dnu bylo také natočeno celoškolní video na jeden záběr, ve kterém byli zachyceni radující se žáci a zaměstnanci školy s plakáty, které během projektového dne vznikly

Práce na projektu HeartHeroes bude pokračovat i ve zbývající části školního roku. V plánu je pokračování v on-line komunikaci mezi žáky, v navrhování triček s motivem HeartHeroes či ve zpracování videa, na jehož vytvoření se budou podílet všechny zapojené školy.

MICHAL PŘIBYL

Čtenářská diskuze