Bitva u Hradce Králové se odehrála před 156 lety.

REGION – Letošní 156. výročí krvavé bitvy u Hradce Králové z roku 1866 připomněli o uplynulém víkendu v Hradci Králové a na Chlumu různé akce, mj. bitevní ukázky, pochody historických jednotek bojištěm nebo pietní akty. V posledních dvou letech ovlivnila připomínku výročí bitvy restriktivní opatření kvůli koronaviru.

„Akce se konala za omezeného počtu diváků i účastníků. Do hlavní bitevní ukázky se letos podle pořadatelů zapojilo na 400 účastníků a 30 až 40 koní. Scéna letos připomněla úlohu pruského krále Wilhelma I., jak ve válce, tak i v bitvě u Hradce Králové. Málo se ví, že pruský panovník málem přišel o život hned v úvodní části bitvy,“ řekl Orlickému týdeníku Radek Balcárek z pořádající Gardy města Hradec Králové.

Podle něj pruský panovník, který se na rozdíl od toho rakouského bitvy u Hradce Králové přímo účastnil, přijel kočárem do vesnice Dub u Sadové, kde přesedl na koně. „Když pruský král vyjel na dubskou výšinu, dostal se pod palbu rakouských baterií, přičemž jeden z granátů zabil čtyři hulány, kteří stáli přímo vedle něj. Lze si klást otázku, co by se stalo, kdyby krále zabili v úvodu bitvy. Můj odhad je, že bitva by skončila nerozhodně a nerozhodně znamená pro útočníka prohru,“ dodal Balcárek. Boj mezi pruskými a rakouskými vojsky na vyvýšenině Chlum byl počátkem července 1866 jednou z největších bitev 19. století v Evropě. Boje vyvrcholily 3. července 1866, kdy se v jediném dni střetlo 436 tisíc vojáků. Po krvavém boji zůstalo na 16 tisíc mrtvých a pohřešovaných. Rakouské jednotky bitvu prohrály, habsburský trůn nakonec přijal pruské podmínky příměří.

Čtenářská diskuze