Bereme stěhování jako změnu a tým jako mužstvo z „našeho“ města.

Velkým tématem diskuzí hokejových fanoušků bylo letní stěhování extraligového Mountfieldu České Budějovice do Hradce Králové. Hradečtí fanoušci se tak dočkali extraligy na místním zimním stadionu. Opačné pocity měli hráči Královských lvů, kteří se ze dne na den ocitli v nezáviděníhodné situaci, kdy nevěděli, jaká bude jejich budoucnost.

321540_1545061923424_1644526045_nHRADEC KRÁLOVÉ – Na první dojmy po získání extraligové licence jsme se zeptali členky vedení fanklubu nového týmu HK Mountfield Hradec Králové Beatrice Motalové. Fanoušci extraligu vítají, ale je jasné, že s bývalými hráči Královských lvů si vytvořili osobní vazby, které se poněkud zpřetrhají kvůli stěhování skoro celého kádru do nově založeného klubu Motor České Budějovice.

„S hráči jsme se rozloučili, a i když loučení bylo smutné, jsme si všichni vědomi, že takový je hokejový život. O stěhování HC Mountfield České Budějovice a tím i o přítomnosti extraligového hokeje v Hradci Králové se ve fanklubu i mimo něj čile diskutovalo a detaily se probírají stále.,“ říká Beatrice Motalová.

 

Jak váš fanklub přijal zprávu o stěhování HC Moutfield České Budějovice a s tím spojenou účast Hradce v extralize?

Vedení fanklubu včetně prezidenta se veřejně vyjádřilo na našich stránkách, kde si každý člen fanklubu a příznivec hradeckého hokeje může tyto názory přečíst. Veskrze bylo toto „stěhování“ extraligy do Hradce Králové přijato s kladnými pocity. Koresponduje to i s předešlým prohlášením Martina Soukupa, že do pěti let bude v Hradci Králové hokejová extraliga. O způsobu získání extraligové příslušnosti nebylo však nic řečeno. I toto je způsob jak extraligu získat. Všichni víme, že to není první případ, třeba Kometa Brno, a jistě ani poslední.

imagesMěli jste signály o tomto stěhování dříve, než se zprávy objevily v médiích?

O této možnosti získání extraligové příslušnosti jsme se dozvěděli až z médií. Žádné signály z vedení klubu jsme dopředu neměli.

Spolupráce fanklubu s klubem probíhá na jaké bázi? Komunikujete s hráči i s vedením?

Pokud jde o spolupráci s klubem, náš fanklub má jednu velkou výhodu, že i v novém extraligovém klubu zůstal v pozici generálního manažera Aleš Kmoníček. S vedením klubu komunikujeme přes jeho osobu. Nyní již navazujeme spolupráci i s novým marketingovým oddělením.

Spojili jste se a seznámili jste se s novým týmem Mountfield Hradec Králové? Mám na mysli trenéry, hráče…

S trenéry a hráči prozatím kontakt nemáme. Důvodem je jejich tréninkové vytížení. Máme však připraveno uvítání hráčů a trenérů přímo v hráčské šatně vedením fanklubu a máme pro ně i překvapení. Na valnou hromadu fanklubu 23. srpna pozveme zástupce trenérů i hráčů.

21032_1240586655874_5316119_nDokážete se ztotožnit s úplně novým týmem, jiným názvem a přijmete ho za „vlastní“?

Myslíme si, že v tom problém nebude. Pokud se změní hlavní sponzor hokejového týmu, a tím také znak týmu, musí se s touto změnou vyrovnat každý fanoušek. Bereme to jako takovou změnu a tým jako mužstvo z „našeho“ města.

Nebude problémem, že hráče vůbec neznáte? Jen několik hokejistů z bývalého klubu Královských lvů zůstane v jeho kádru…

Je pravda, že valnou většinu hráčů známe pouze z obrazovky, z novin, internetu. Je to ale úděl nás fanoušků. Na začátku každé hokejové sezony, ale i v jejím průběhu musíme dělat „inventuru“ hráčů, protože někteří odešli a jiní posílili tým. V sezoně 2013 – 2014 jsou tyto změny rozsáhlejší, vymění se totiž asi pětadevadesát procent hráčů, včetně vedení. Je to něco za něco. Při případném postupu našeho mužstva do extraligy, po čemž volal každý fanoušek, musí být všem jasné, že se extraliga s převážnou většinou hráčů z první ligy hrát nedá. K obměně by v tomto případě muselo dojít stejně.

9533_1047759329703_6982163_nJste ve spojení s bývalými hráči Královských lvů? Je na nich znát rozčarování, naštvanost nebo nejistota kvůli své budoucnosti?

S bývalými hráči prvoligového mužstva oficiálně ve spojení již nejsme. Určitě tam jsou nějaké vazby, ale ty jsou opravdu v rovině osobní.

Mají strach kvůli svým závazkům – nájmy, hypotéky…? Nebo jim pořád běží smlouva s klubem Královských lvů?

Dle informací z tisku práva z jejich smluv převzal nový majitel prvoligové licence Motor České Budějovice.

Kde bývalí hradečtí hráči trénují? Kádr pro extraligu se brzy uzavře a určitě netrénuje společně šedesát hokejistů jako při prvním společném tréninku…

Patnáct bývalých hráčů Královských lvů přešlo k novému majiteli Motoru České Budějovice, kde také trénují.

trenink_topPokud nakonec hráči budou hrát druhou ligu v Budějovicích, plánujete, že byste je na některé zápasy jeli podpořit?

O této variantě jsme jako fanklub prozatím nepřemýšleli. Nyní stále intenzívně uvažujeme co a jak v nové sezoně s přítomností extraligy. Je to pro nás jako vedení i členy fanklubu úplně nová situace a na vše je velice krátký čas. Samozřejmě může v průběhu hokejové sezony dojít k tomu, že bychom se jeli podívat na naše bývalé hráče a podpořili některý spřátelený prvoligový fanklub. To ale bude určitě jen okamžitý nápad nápad.

Na druhou stranu budete v Hradci chodit na extraligu, uvidíte derby s Pardubicemi. Je to pro vás určitá náplast, když jste si k bývalému klubu a hráčům vytvořili vztah a oni museli odejít?

Jak jsme již odpověděli v předešlém dotazu, při postupu do extraligy se vymění pětadevadesát procent kádru – viz nákup licence Kometou Brno, postup Chomutova.  Bereme to jako tento případ a jako nezvratnou věc. Nyní máme dlouho chtěnou extraligu, fandíme mužstvu z Hradce Králové. Samozřejmě utkání s Pardubicemi bude mít extra náboj a fanoušci obou táborů se na něj budou připravovat více než na jiné zápasy, už teď vymýšlíme, čím bychom mohli sousedy z jihu překvapit.

logo Mountfield HK CMYKNebojíte se toho, že se může stát Hradci to, co se stalo Budějovicím? Po pár letech majitel „zvedne kotvy“ a přestěhuje klub zase jinam?

Podle dostupných informací je vlastnictví rozděleno padesát na padesát mezi Město Hradec Králové a firmu Mountfield. Hradec Králové je tradiční hokejové město a vedení města je nakloněno hokej ve městě udržet, o čemž svědčí i vstřícné kroky včetně finančních dotací extraligovému klubu. Věříme, že v případě nejčernějších scénářů v oblasti hokeje ve městě udělá magistrát pro udržení tohoto sportu opět maximum. Za což mu za všechny fanoušky hokeje děkujeme.

 

Fanoušci uvidí v rámci přípravy na novou sezonu na hradeckém zimním stadionu kvalitní týmy. Jména soupeřů jistě přivedou do ochozů mnoho diváků a ti se budou moci seznámit s novými hráči v hradeckém dresu.

Program zápasů EUROPEANTROPHY na zimním stadionu v Hradci Králové

15.8. 17.30 HC Kometa Brno

23.8. 17.30 Lulea Hockey (Švédsko)

25.8. 17.00 Oulun Kärpät (Finsko)

6.9.   17.30 EC RedBull Salzburg (Rakousko)

 

V Českých Budějovicích bude pouze jeden tým

Podle posledních informací došlo v Českých Budějovicích k dohodě obou týmů – Motoru České Budějovice, jenž odkoupil licenci od Královských lvů, ale neměl smlouvu o pronájmu českobudějovického zimního stadionu, a CB Hokej 2013 s.r.o. zastoupený bývalými budějovickými hráči, který však nevlastnil prvoligovou licenci, ale má smlouvu na pronájem stadionu. Skončily tím tahanice a nejistota hráčů. Od nové sezony uvidíme v první lize pouze jeden tým z Českých Budějovic.

Čtenářská diskuze