Aneta Vejrová: „Když přijde nabídka, zkusím to“

zimg_1950Fotbalový klub Spartak Opočno se může pochlubit dalším mládežnickým reprezentantem. Po Danielovi Trubačovi oblékla reprezentační dres Aneta Vejrová, která své první krůčky absolvovala ve společném týmu s kluky.

OPOČNO – Před několika lety jsme s Anetou dělali první rozhovor. V té době hrála střídavě za Opočno společně s kluky a v hradecké Třebši v dívčím týmu. Svůj talent teď rozvíjí v FC Hradec Králové, ale vypadá to, že se brzy přesune na věhlasnější adresu. „Měla jsem už nabídky ze Sparty a Slavie,“ říká o zájmu pražských „S“ ANETA VEJROVÁ (17).

 

DSC_0023

Aneto, co se v tvé kariéře od našeho posledního rozhovoru změnilo?

Když jsme spolu mluvili, tak jsem byla čerstvě v Třebši, ale hrála jsem zároveň i s kluky v Opočně. Poté přišla nabídka z FC Hradec Králové, kde jsem byla na pár trénincích, ale vůbec jsem tam nechtěla, protože mně holky přišly hodně namyšlený. (směje se) Jenže pak jsme ještě s dalšími holkami z Třebše jely s nimi na soustředění, hrozně se nám tam líbilo a už jsme tam zůstaly. To byla kategorie mladších žákyň.

Jaká soutěž se hraje v Třebši?

Tam se hraje druhá liga a v FC Hradec samozřejmě první.

Byl to velký skok přejít z Třebše do FC?

Hlavně v kvalitě. V FC jsou výborné holky. Taky bylo velkou změnou, že jsem v Třebši pořád hrála a najednou jsem v FC začínala na lavičce. Což pro mě bylo nové a trochu nezvyklé. (usmívá se) Přednost dostávaly odchovankyně FC.

Jak jsi to snášela? Najednou tě čekala konkurence a musela sis místo v základu vybojovat…

Moc mě to nebavilo. (směje se) Každý chce hrát. Ale měly jsme tam super partu, a když odešly starší holky do vyšší kategorie, tak jsem si místo v týmu mladších žákyň vybojovala a od té doby hraju pořád v základu.

Na jakém postu hraješ a kde se cítíš nejlépe? 

Já to střídám. (směje se) Začínala jsem v žákyních, kde se hraje systém 7+1 a tam jsme posty točily. Po přechodu na velké hřiště jsem začínala na pravé záloze a také jsem hrála stopera. Vyhovuje mi post stopera, protože mám přehled o hře a můžu vyjíždět dopředu. Na záloze je to fyzicky náročnější, ale na druhou stranu je to ofenzivní post, což se mi také líbí.

IMG_1445Nedávno ses vrátila z Portugalska s reprezentací U17. Byla to tvoje první akce? Popiš nám cestu k obléknutí nejcennějšího dresu?

V kategorii U14 jsem se zúčastnila dvou výběrových utkání ve Slaném, kde jsme za Čechy nastoupily proti Moravě. To ještě reprezentace nebyla. V U15 jsem nebyla ani na jednom srazu. Až před rokem a půl v září 2017 jsem s U17 hrála svůj první reprezentační zápas v Hradci proti Irsku. Následoval přátelák v Nymburku proti holkám U19 a pak jsem v únoru 2018 absolvovala miniturnaj v Srbsku s U16.

Koukal jsem na tabulku a v soutěži se vám moc nedaří. Proto je úžasný, že s předposledního týmu tabulky ses dostala do reprezentace. Tak si asi svými výkony o pozvánky říkáš…

Ono to trošku zkresluje. Když jsem do FC přišla, tak jsme skončily jako mladší žákyně druhé v první lize. A pak jsme dvakrát vyhrály republiku. Jenže se nám rozpadl tým, protože holky už nemohly hrát za dva týmy současně – s kluky a samostatně s holkami. Zhoršily jsme se, tabulkou jsme se propadly, ale dokázaly jsme se udržet. Teď se dva roky pohybujeme spíš na konci tabulky.

Už jsi nakoukla do seniorského týmu?

Jednou jsem už nastoupila za áčko proti Brnu na konci minulé sezony, když jsme se zachraňovaly. Naštěstí jsme zápas vyhrály a udržely se. Teď to ale s ženami vypadá dost špatně a asi spadnou do druhé ligy.

V hradeckém ženském fotbale se dlouho pohybuje Jiří Hruška, což je takový zakladatel klubu. Jakou funkci má teď?

S manželkou mají na starost menší holky a spíš se starají o chod klubu. Občas se přijedou podívat na náš zápas, ale nezasahují do něj. Nás trénuje Jakub Novický.

pjml_047897Zažila jsi i trenérku ženu nebo jsi měla jen trenéry za dobu, co hraješ fotbal?

Když jsem přišla do FC, tak nás trénoval David Šik, což byl nevlastní táta dvou holek, s kterými hraju dodnes. Pak jsem zažila Romana Flídra, ten teď trénuje áčko.

V kontextu toho, že jsi v reprezentaci, když si vzpomeneš na začátky, snila jsi někdy o tom, nebo jsi hrála fotbal, protože tě bavil?

To vůbec. Já začínala s fotbalem, protože jsem chtěla něco dělat a líbil se mi. Navíc jsem chtěla být s kamarády a fotbal byl k tomu ideální. Když jsem šla do Třebše, taky jsem o tom nesnila. Jenže po příchodu do FC jsem zjistila, že některé holky se do reprezentace už dostaly, tak teprve pak jsem nad tím začala přemýšlet. (usmívá se) A povedlo se. (směje se)

Tahle otázka je takové klišé, ale jaký to byl pocit, když jsi oblékla poprvé reprezentační dres?

Když hraju za Hradec, tak nervózní nejsem, ale před prvním zápasem za reprezentaci, to jsem byla hrozně nervózní. S ničím se to nedá srovnat.

Rodiče na prvním reprezentačním utkání byli?

Jo, to byl ten zápas v Hradci s Irskem za U17, kde jsem byla nejmladší v týmu.

Jsi na střední škole. Co studuješ? Přemýšlela jsi o tom, že by ses věnovala fotbalu, i když v naší lize to na uživení asi moc není nebo budeš dávat přednost škole a pak zaměstnání?

Dělám gympl v Hradci. Zase takové cíle nemám, i když teď Sparta a Slavie mají výborné podmínky a hrají Ligu mistrů. Prý se dá v těchto týmech fotbalem živit.

IMG_0078Nepřišla už nabídka na přestup do jiného klubu, navíc když jsi reprezentantka?

Před dvěma roky jsem měla nabídku jít do Sparty, jenže jsem zrovna nastupovala na gympl, tak jsem ji odmítla. No a před rokem mě oslovila Slavia. To jsem však hned odmítla, protože jsem nechtěla na intr. (směje se)

Oslovily tě dva nejpopulárnější kluby u nás. Pro koho bije tvoje srdce?

Já to nějak neřeším, ale asi bych dala přednost Slavii.

Co když v létě přijde další laso?

Když přijde nabídka, zkusím to! Bylo by to fajn. Ale opravdu nemám tak velké ambice jít ve stopách Pavlíny Ščasné, Lucie Martínkové a dalších, které hrály nebo hrají v Německu a ve Švédsku. Spíš se zaměřím na školu.

Nebylo by to příjemný zahrát si bundesligu nebo ve Švédsku a USA, kde je ženský fotbal hodně populární?

Po střední škole, když by nějaká šance byla, tak samozřejmě bych to zkusila, ale stojím nohama na zemi. Možná bych pak své ambice přehodnotila. (směje se) Teď je mým cílem hlavně dodělat školu.

Když je fotbal v televizi, koukáš radši na ženský nebo mužský?

Já moc v televizi na fotbal nekoukám. (směje se) Ale byly jsme na Lize mistryň, když hrála Slavie s Bayernem, to se mi líbilo. Radši v televizi koukám na hokej, třeba na mistrovství světa, než na fotbal, ten mě moc nebaví. (směje se)

Máš nějaký fotbalový vzor. Kdo je ti z fotbalistů nebo fotbalistek nejbližší?

Nikdy jsem vzor neměla. Spíš jsem se chtěla sama zlepšovat. Líbí se mi Neymar a teď i Mbappé. Líbilo se mi, jak hrál na mistrovství světa. A z holek Lucie Voňková, která hraje v Bayernu.

V Portugalsku jste hrály druhou fázi kvalifikace EURO U17. Jak jste dopadly?

Nepostoupily jsme. V prvním zápase jsme prohrály s Portugalskem 0:1, pak s Francií 0:2 a až v posledním zápase jsme vyhrály s Irskem 2:1. První dva zápasy nám vyšly herně, ale nebodovaly jsme a paradoxně s Irskem, kdy se nám nedařilo, jsme vyhrály. (usmívá se)

pjml_047860Odehrála jsi všechny zápasy?

Hrála jsem druhý zápas proti Francii a do třetího s Irskem jsem ze zdravotních důvodů nezasáhla.

Děláš školu, máš tréninky. Když máš volno, jak relaxuješ?

Moc času nemám. Tak jeden den v týdnu mám volno. To pak odpočívám nebo doháním školu.

Opočno má druhého reprezentanta. Prvním byl Daniel Trubač. Vnímáš to?

Ani moc ne. (směje se)

Co tě teď čeká v nejbližší době?

Ještě rok budu v FC Hradec v U18, ale počítám s tím, že budu pendlovat i mezi áčkem.

Pokud by Hradec spadnul z ligy, budeš přemýšlet o změně dresu?

Asi bych o tom uvažovala. Hradec je na tom opravdu špatně. Nechci to nějak ventilovat, ale změna asi přijde. Ne přímo do Prahy, ale jinam. (usmívá se)

zimg_1864

 

Čtenářská diskuze
Tags: ,