Anděl Páně v Neratově a Bělské Vánoce, tak vypadaly Vánoce na horách

NERATOV – Přinášíme bližší pohled na dvě vánoční akce z našeho regionu.

belá_zahájení

Zahájení koncertu v Bělé.
Foto: Archiv ABAKUS

Období loňských Vánoc přineslo do našeho regionu nespočet kulturních akcí, hudebních vystoupení, výstav, všechny s tématikou konce adventu a nejkrásnějších svátků v roce. Z té bohaté nabídky bych rád zpětně upozornil na dvě. Ne že by ty ostatní snad nestály za to, aby se na ně vzpomenulo, ale proto, že o těchto dvou mám nejvíce informací.

Anděl Páně v Neratově

Promítání téhle veleúspěšné pohádky režiséra Jiřího Stracha se uskutečnilo jako závěrečná akce Advent mezi horami, která se letos konala již po třinácté. Jedná se o cyklus koncertů pořádaných na obou stranách česko-polské hranice se závěrem v Neratově. Tentokrát to tedy nebyl koncert, ale filmové představení, které se konalo v obnoveném neratovském kostele za účasti režiséra Jiřího Stracha. Příjemnou atmosféru v zaplněném kostele navodilo vystoupení Hubertových trubačů a slova uvítání zdejšího duchovního správce Josefa Suchára. Režisér Jiří Strach poodhalil roušku zvídavým divákům o budoucnosti Anděla páně III. a společně s Drahoslavem Chudobou představil projekt Anděl Páně pomáhá kostelům.

Nutno podotknout, že právě tito pánové jsou iniciátory projektu, který má za cíl pomoci záchraně některých sakrálních staveb v regionu Orlických hor a podhůří. Jmenovitě kostelíka sv. Jana Nepomuckého na Bělé – Liberku, kostela Všech svatých v Sedloňově, kostela sv. Prokopa v Přepychách a kostela sv. Jiří v Javornici. Tyto obce jsou partnery projektu, který by měl po nastartování v loňském roce letos úspěšně pokračovat.

A pak už se na improvizovaném filmovém plátně odvíjel děj pohádky o trampotách anděla Petronela a jeho čertovského kolegy. Na závěr nechyběla autogramiáda a společný snímek s Jiřím Strachem.

Bělské Vánoce

Právě zmíněný kostel na Bělé byl i místem, kde se odehrávaly hlavní akce benefičního programu na jeho záchranu pod názvem Bělské Vánoce. 21. prosince se zde uskutečnilo koncertní provedení České mše vánoční Jakuba Jana Ryby v provedení Rychnovského dětského sboru Carmina.

Zaplněný kostel odměnil jeho členy zaslouženým potleskem. Na Štědrý den se zde potom ve 20 hodin konala půlnoční mše svatá. A minulou sobotu 4. ledna zakončil Bělské Vánoce tříkrálový koncert Hubertových trubačů. To vše doplněné o adventní vytrubování na Venclově statku v Javornici a o vánoční hasičské punčování na návsi v Bělé.

Vánoce 2019 jsou již minulostí. Ale dobré akce, které v souvislosti s nimi byly odstartovány, budou pokračovat i v průběhu roku 2020. A Orlický týdeník bude vždy u toho.

Čtenářská diskuze