Aleš Flígr: „Bandy je hokej s pravidly fotbalu“

Pamětníci si jistě vzpomenou na tu kouzelnou otázku: „Jdeme si zahrát „benďák?“ Nikdo nepřemýšlel nad tím, co vlastně to slovo znamená, ale každý věděl, že se jde hrát hokej s míčkem, respektive tenisákem. Dnes už těžko uvidíte na ulici malé kluky, jak se „řežou“ mezi sebou v zápasech barák proti baráku nebo ulice proti ulici.

PRAHA – To byla příprava na klasický hokej jako řemen. Dnes už však chodí děti na led od nejútlejšího věku a obratnost, techniku a další dovednosti, které my nabyli při „benďáku“, dohánějí v různých speciálních trénincích.

12541036_937124359707157_656967996342607299_n

Na „benďák“ jsem si vzpomněl v souvislosti s probíhajícím mistrovství světa v ruském Uljanovsku, kde má i náš okres jednoho zástupce, neboť se jej při své premiéře zúčastní také české reprezentační mužstvo. Jako jeden z brankářů odletěl do Ruska odchovanec opočenského hokeje ALEŠ FLÍGR (44). „Odehrál jsem asi pět zápasů, mimo jednoho jsme všechny vyhráli, a mně se vcelku dařilo.  Tak bylo rozhodnuto a u bandy jsem zůstal,“ vysvětlil svoji cestu k bandy. Před odjezdem na mistrovství světa se s námi podělil o další zajímavosti ze sportu, který by se chtěl dostat do podvědomí fanoušků a získat větší popularitu v Čechách.

S hokejem jsi začínal v Opočně. Postavil ses hned do branky?

Postavit se do branky, to mě tehdy ani nenapadlo. Chtěl jsem hokej hrát, ne chytat. Ale pak nám chyběl brankař a trenér Jarda Brich (jeho syn Martin reprezentoval Švýcarsko na hokejovém MS ve Švédsku v roce 1995 – pozn. autora) se ptal, kdo by to chtěl zkusit v brance. Nikdo nechtěl, tak jsem to vzal na sebe. A už jsem tam zůstal.

Prošel jsi všemi kategoriemi. Kam vedly další tvé hokejové kroky?

Přestěhoval jsem se do Prahy a hledal si klub v Praze a okolí. Nakonec jsem začal v Berouně za Králův Dvůr, později Velké Popovice, Jesenici a Bohemians Praha. Asi před šesti lety mi najednou zazvonil telefon a na druhé straně Martin Maškarinec. Ptal se mě, jestli bych mu nešel někdy chytat, že pořádá hokejové tréninky pro amatéry. Do toho začal dělat tréninky i pro profesionální hráče a najednou jsem se dostával na led s kluky jako Frolík, Klepiš, Červenka, Josef Straka, Altrichter, Hronek a další.  V roce 2010 jsem si dal měsíční letní přípravu včetně ledů a tělocvičny společně s Romanem Červenkou a Lukášem Hronkem.

Takže sis dal pořádně do těla, když jsi měl vedle sebe takové hvězdy?

Trénoval nás Lukášův táta, který měl v tu dobu na starosti brankáře Slavie Praha. Musím říct, že to bylo hodně náročné, ale žil jsem z toho celou sezonu.  Díky tomu jsem začal chodit hrát hokej s veterány do Letňan k Frantovi Kučerovi. Pravidelně to bylo každé úterý a čtvrtek. Ono se to jen „veteráni“ nazývá, ale hokej se tam většinou hraje parádní. Většina kluků jej hrála aktivně v nejvyšších soutěžích u nás. Zároveň tam chodí v průběhu sezony trénovat kluci, kterým skončila smlouva, nebo čekají na další nabídku. Chodí tam hrát hráči s takovými jmény jako Žemlička, Kaberle, Kučera, Ručinský, Nedvěd, Průcha, Vlasák. A v létě se tato jména rozšíří o aktivní hráče extraligy, švédské ligy, KHL a NHL jako Tlustý, Pastrňák, Vrána, Simon, Červenka, Bednář, Výborný, Sekáč, Židlický, Hlinka atd. Takže takový národní tým a já. (směje se) Jsem strašně rád, že jsem měl a mám možnost si s nimi zahrát. Je to paráda hrát hokej s takovými hráči.

Aktivně hraješ dosud. Jakou soutěž a v jakém týmu?

Letošní sezonu jsem začal ve Slaném, který hraje krajskou ligu, a tím svou hokejovou štaci asi ukončím. Přeci jenom věk se nedá zastavit. A už jsou tady mladší a lepší. (usmívá se) Dostal jsem od klubu nabídku na spolupráci ve vedení, na které se asi domluvíme, protože si nedokážu život bez hokeje představit.  A taky mám dvouapůlletého syna a potěšilo by mě, kdyby se hokeji také věnoval.

Pojďme k bandy, kterému se paralelně s hokejem věnuješ. Neznalému fanouškovi název tohoto sportu asi mnoho neřekne. Když jsme byli malí, tak jsme hráli „benďák“, což byl hokej s míčkem. Je to tedy takzvaný hokej s míčkem? Popiš nám ho trochu blíže…

Je to vlastně bezkontaktní hokej na bruslích s míčkem na hřišti o velikosti fotbalového hřiště.  Je to zjednodušeně řečeno hokej s pravidly fotbalu.

Jak dlouho se hraje, stejně jako klasický hokej na 3 x 20 minut?

V bandy je to jinak. Tam se hraje jako ve fotbale 2 x 45 minut.

Jaké jsou největší odlišnosti oproti hokeji?

Hřiště je velké jako na fotbal, počet hráčů jedenáct a branky o něco větší než na házenou. A taky velký rozdíl je mezi pukem a míčkem. Puk většinou letí rovně, ale míček letí i do zatáčky, když to umíš trefit.

Sweden_Bandy_WC_817763a

Také v bandy chytáš, ale tam asi nepoužíváš lapačku ani vyrážečku. Je to náročnější než v klasické hokejové brance?

Je to trošku podobné jak při hokeji. Jen musím na začátku trošku myslet na to, že na pravé ruce nemám vyrážečku. Když jsem viděl poprvé rukavice na bandy tak jsem si myslel, že si kluci ze mě udělali srandu a nalepili mi na pracovní rukavice houbu na školní tabuli. (směje se) Tak nějak to na první pohled vypadá.

Jak ses k bandy dostal?

Založili ho tady v Praze kluci z hokejového klubu Bohemians. Loni na jaře mi volali, jestli bych nešel chytat a zkusil si to. Popravdě se mi vůbec nechtělo, měl jsem hodně práce, na led chodím i přes léto nepřetržitě už asi sedm let a po sezoně jsem si chtěl odpočinout. Na rozmyšlenou jsem měl asi tři dny, nakonec jsem volal hned druhý den, že to půjdu zkusit. Bral jsem to spíš jako přípravu na novou sezonu v klasickém hokeji. Odehrál jsem asi pět zápasů, mimo jednoho jsme všechny vyhráli, a mně se vcelku dařilo.  Tak bylo rozhodnuto. (směje se)

Kde se u nás dá bandy hrát? Můžete využít normální hokejový stadion?

U nás můžeme hrát pouze na klasickém hokejovém stadionu. Jmenuje se to Rink bandy. Pro bandy tady nejsou klimatické podmínky pro venkovní hřiště a na halu je tady velmi malá základna.

Je to ryze amatérský sport. Jak velkou členskou základnu má bandy u nás a hraje se nějaká pravidelná soutěž a jakým systémem?

Je to amatérská soutěž. Letos se hrál první ročník, kdy bylo na pořadu několik zápasů. Jsou prozatím dvě mužstva, z větší části tvořena z hokejistů České Lípy a Bohemians Praha.

Který tým hraje v soutěži prim? A v jakém nastupuješ ty?

V letošní sezoně vyhrál tým BC Prague Kangaroos, za který hraji. Zřejmě slušný oddíl. (směje se)

Můžeme vidět v některém z mužstev třeba i bývalé ligové hráče?

Ano, Pavel Hlaváček nastupoval za Bílé Tygry Liberec.

Bandy je velice oblíbené v severských zemích a hlavně v Rusku, kde jsou asi úplně odlišné podmínky, než jaké máte vy. Odkud k nám bandy přišel?

V Rusku a v severských zemích je hodně oblíben. Na některé zápasy chodí i padesát tisíc fanoušků, a to se hraje při teplotě třeba i – 15 C. To musí být neskutečná atmosféra.

12523925_937124363040490_6003491677133615199_n

V současné době končí v Rusku mistrovství světa v bandy, kam se v úterý (9. února) chystáš i ty. Ale naše reprezentace bude hrát jinou skupinu, než byla ta elitní s Ruskem, Švédskem, Finskem… Kam míříte vy, a kdo vás na mistrovství světa čeká?

Mistrovství světa v Uljanovsku nekončí, pouze elitní A skupina. Česká republika jede na své první mistrovství světa. Abychom se dostali do té elitní, musíme vyhrát skupinu B. V ní nás čekají Německo, Maďarsko, Ukrajina, Japonsko, Čína, Estonsko a ještě některé další země.

S jakými ambicemi na mistrovství jedete?

Jedeme s medailovými ambicemi. Všichni hráči jedou z rozehrané hokejové sezony, takže fyzická zátěž by neměla být až tak velkou překážkou. Myslíme samozřejmě na nejlepší umístění. Chtěli bychom otevřít zlatou bránu. (usmívá se)

Co budete považovat za úspěch?

Chceme rozhodně skončit do třetího místa.

Bude to tvoje první reprezentační akce. Co od ní očekáváš?

Ano, bude to moje první reprezentace. Tým už má ale reprezentační starty za sebou a většinu úspěšných. Věřím, že vybojujeme medaili. No, a kromě hokeje se těším, že se podívám do Ruska a opráším ruštinu ze školy. Teda jestli si ještě na něco vzpomenu. Ono je to už dost dlouho. (směje se)

Cesta do Ruska bude nejen dlouhá, ale i finančně náročná. Pomáhal vám někdo, nějací sponzoři, svaz, nebo si vše platíte sami a na kolik mistrovství celkově vyjde?

Vím, že jsme měli nějaké sponzory, kteří nakonec přislíbenou podporu zrušili. Naštěstí to nebyli všichni. Platil jsem si vízum a vše ostatní zajištuje vedení.

V Uljanovsku vás čekají asi extrémní podmínky, jste na to připraveni?

Před týdnem bylo v Uljanovsku asi -30 C. Mají tam dva stadiony. Jeden venkovní a druhý v hale. My hrajeme mimo jednoho zápasu vše v hale, takže to nebude tak strašné. Předpověď na termín, kdy hrajeme zápasy, je příznivá, má být něco lehce pod nulou. Takže žádný extrém nás snad nečeká.

Jaké plány máš s bandy do budoucnosti? Bude letošní mistrovství tvůj reprezentační vrchol?

Asi záleží, jak uspějeme. Pokud by se nám podařilo vyhrát, určitě bych si chtěl zahrát v elitní skupině proti Američanům, Rusům, Finům, Kanaďanům, Švédům. Příští rok se tuším hraje mistrovství světa ve Švédsku. Takže bych musel ještě rok trénovat, abych se dostal do nominace na příští rok. Ale to by bylo už naposledy. Bohužel nejsem Jarda Jágr. (směje se)

Má u nás bandy podmínky stát se populárním stejně jako florbal, nebo bude dál na amatérské úrovni a bude žít z nadšení hráčů?

Vedení a svaz chtějí, aby se bandy hokej rozšířil. Myslím, že to nebude jednoduché z důvodu finanční náročnosti na výstavbu stadionu, ale určitě se to časem podaří. Jsme přeci hokejová země.

 

BANDY

Bandy je kolektivní míčový sport hraný na ledové ploše. Vyvinul se pravděpodobně z pozemního hokeje. První oficiální zápas byl odehrán dvěma londýnskými kluby v roce 1875. První sepsaná pravidla pocházejí z roku 1882, byla vydána členy bandy klubu z Bury Fen. Mezinárodní federace bandy byla založena 12. února 1955, zakládajícími státy byly Finsko, Norsko, SSSR a Švédsko. Mistrovství světa se pořádá pravidelně od roku 1957 jednou za dva roky.

V bandy proti sobě nastupují dva týmy po jedenácti hráčích na ledové ploše o velikosti 45–65 × 90–110 metrů (obvyklé fotbalové hřiště). Každý tým má navíc ještě čtyři náhradníky (včetně jednoho brankáře). Hráči se pohybují na bruslích a snaží se pomocí speciální hokejky vstřelit do protivníkovy branky míček. Ten má průměr šest centimetrů, vyrobený je z plastu a má oranžovou barvu, aby byl dobře vidět.

Čtenářská diskuze
Tags: ,