RYCHNOVSKO – Na základě informací, že v jejich teritoriu dochází k distribuci drog, začali rychnovští kriminalisté spolu s kolegy z místního obvodního oddělení od jara letošního roku tuto možnost prověřovat.
Podezření bylo brzy potvrzeno, a tak policisté během půlroční intenzivní práce soustředili potřebné důkazy proto, aby v pátek 23. září ve večerních hodinách zahájili akci „Tango“. Její realizace byla v režii rychnovských kriminalistů, spolu s nimi se ale na jejím uskutečnění podíleli i drogoví specialisté z takzvaného toxi týmu Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje a policisté rychnovského obvodního oddělení.
„Na silnici č. I/11 mezi obcemi Blešno a Nepasice zadržela dva muže z Rychnova nad Kněžnou a Vamberka jedoucí v osobním voze značky Ford i s nakoupenou drogou zásahová jednotka Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje. Zásah proběhl bleskově a bez problémů. U jednoho z mužů policisté zajistili sáček s obsahem žluté sypké hmoty, pervitin, který byl předán k expertize. Zajištěnou drogu by tito dealeři na Rychnovsku obratem prodali za více než 60 tisíc korun,“ popsala zásah policejní mluvčí Alena Kacálková.
Policisté týž noc provedli u obou zadržených v příbuzenském poměru (ročník 1958 a 1979) domovní prohlídky, a to v jejich trvalých bydlištích v Rychnově nad Kněžnou a ve Vamberku. „Během nich zajistili plynovou pistoli, dvoje digitální váhy, alobal, notebook, více než stovku plastových sáčků, klíče od příruční pokladny, zelenou sušinu, cigaretové dutinky a další předměty – například hodinky, které dostávali za drogy místo peněz. Všechny vydané a zajištěné věci budou podrobeny dalšímu kriminalistickému zkoumání,“ sdělila Alena Kacálková.
Zajištěna byla i dvě osobní auta obou mužů a i u nich policisté provedli prohlídky. Z vozů zajistili mobilní telefon, kufřík s igelitovými sáčky, platová brčka, lžičky, části platebních karet a digitální váhu.
Nepočítali s kontrolou celníků v Olešnici
Mladší a zároveň hlavní obviněný sedmatřicetiletý muž z Vamberka rovněž zasadil a vypěstoval rostlinu konopí, kterou po sklizení a usušení upravil do stavu způsobilého ke spotřebě za účelem prodeje. Část se pokusil prodat i v Polsku, kde ale obchod nedopadl dle jeho představ. Při návratu s návykovou látkou totiž posádka vozu nepočítala s náhodnou kontrolou celníků.
Trojice pasažérů osobního automobilu, která se pokoušela převážet téměř tři čtvrtě kilogramu marihuany z Polska do České republiky, spoléhala na svůj důmyslný úkryt. „Sedmatřicetiletého Čecha a šestatřicetiletého muže slovenské národnosti v doprovodu jednadvacetileté Ukrajinky však zastavila při namátkové silniční kontrole hlídka mobilního dohledu královéhradeckých celníků v obci Olešnice v Orlických horách. Na otázku, zda si kdokoliv z osádky neveze lihoviny, cigarety, tabák, léčiva nebo omamné a psychotropní látky, všichni shodně reagovali slovy, že si vezou pouze nákup s potravinami. Řidič ochotně zpřístupnil k celní kontrole kabinu vozidla včetně zavazadlového prostoru, pouze při požadavku na zpřístupnění prostoru rezervní pneumatiky sdělil, že to neumí. V disku rezervní pneumatiky byla ukryta papírová krabice obalená smršťovací folií a vedle pneumatiky plastové sáčky se sušenou zelenou rostlinnou látkou konzistencí i vůní připomínající marihuanu. Tuto skutečnost potvrdil celníkům i následně provedený NIK test,“ uvedla mluvčí celní správy Jitka Fajstavrová.
Obvinění jsou „známé firmy“
Protože řidič vozidla nevlastnil řidičský průkaz, ujala se na místě dalších úkonů hlídka Policie České republiky, která v rámci součinnostní akce prováděla společně s celníky kontrolu v příhraničí.
„Oba obvinění, policii již z dřívějška známé osoby, drogy prodávali či nabízeli v Rychnově nad Kněžnou, Vamberku i dalších místech okresu. Sedmatřicetiletý muž nejméně od března 2015 a osmapadesátiletý muž nejméně od května 2016 po předchozí vzájemné dohodě neoprávněně prodal, zprostředkoval, jinak jinému opatřil a pro jiného přechovával v okruhu svých známých, přátel a zájemců metamfetamin zvaný pervitin a konopí. V uvedenou dobu už ani jeden z obviněných nepracoval, výdělek z drog je dobře zajistil. Cena za 0,1 g pervitinu byla stanovena na 500 korun, přičemž drogu vkládali do cigaretové dutinky a odběratelé si pak objednávali jednu či více cigaret za uvedenou cenu. Případ je na samém počátku, počet odběratelů v řádech desítek nemusí být konečný,“ doplnila Alena Kacálková.
Distributoři tak ve sledovaném období prodali stovky dávek za milion korun. Mladší z nich je sám uživatel pervitinu, kvůli závislosti na něm byl také propuštěn ze svého posledního zaměstnání. Peníze, které za prodej drog obdržel, částečně investoval do rekonstrukce bytu a další část dal do herních automatů.
V průběhu vyšetřování sdělil policejní komisař na základě dalších svědeckých výpovědí dvojici obvinění ze zločinu nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních látek a jedů (§283, odst 1, 2 písm. c) tr. Zákoníku. Za to jim podle policie hrozí trest odnětí svobody na 2 roky až 10 let.
Oba muži jsou stíháni vazebně.