Akce „Řídím, piju nealko“ na Rychnovsku

RYCHNOVSKOPáteční dopoledne před víkendem, který rozdělil prázdniny na dvě poloviny, vyjeli dopravní policisté spolu s preventistkou na Dobrušsko.
Právě tam, konkrétně v Běstvinách, Českém Meziříčí, Králově Lhotě a Očelicích, se zaměřili na účastníky silničního provozu v rámci preventivní akce „Řídím, piju nealko pivo“. S nealko pivem odjel každý zkontrolovaný řidič.

„Během dopoledne policisté zastavili a zkontrolovali téměř tři desítky řidičů a řidiček, u kterých spolu s běžnou silniční kontrolou provedli dechovou zkoušku. Výsledky všech orientačních testů na přítomnost alkoholu byly s negativním výsledkem. Od preventistky proto poté obdrželi spolu s letáky a jednorázovým testem na alkohol i nealkoholické  pivo. To na akci věnoval Český svaz pivovarů a sladoven, z.s., s nímž Policie ČR při prevenci v dopravě dlouhodobě spolupracuje,“ uvedla mluvčí policie Alena Kacálková.
Podobné akce preventivního charakteru, a to nejen dopravní, budou pokračovat i v druhé polovině letních prázdnin.

Návykové látky, tedy alkohol a drogy, za volant ani řídítka nepatří. Alkohol zpomaluje reakce a zužuje periferní vidění. Zejména mladí řidiči a řidičky by měli být obezřetní, ve smutných statistikách dominují.
Nemusí se jednat o řidiče opilého, ale i nemocného
„Pokud uvidíte řidiče, jehož jízda vykazuje níže uvedené znaky, zvyšte svou pozornost. Pokud řidič zastaví, pokuste se zjistit, co se skutečně děje. Nemusí se vždy jednat o řidiče opilého, ale i nemocného – například náhlá srdeční slabost apodobně, který potřebuje vaši pomoc. V každém případě by se takový člověk neměl aktivně účastnit silničního provozu. Rozumné je tak zavolat policii na bezplatnou linku 158,“ dodala Alena Kacálková.
Rizikové chování s přímou souvislostí na alkohol nebo náhlou změnu zdravotního stavu se vyznačuje těmito znaky:
• kličkování po silnici,
• jízda se staženým bočním okénkem v chladném počasí,
• nebezpečné míjení ostatních účastníků a překážek v provozu (malý odstup),
• jízda po střední dělicí čáře,
• jízda nepřirozeně velkými oblouky v zatáčkách,
• nepřirozeně pomalá jízda v daném úseku

Čtenářská diskuze
Tags: ,