Akce Cihelna 2020 – filmová a televizní

REGION – 23. ročník akce Cihelna – jedné z nejvýznamnějších aktivit se zaměřením na historii a současnost obrany státu v ČR – byl ve své obvyklé a tradiční podobě definitivně zrušen. Postupně, díky současné situaci a nařízením vlády, odcházely z pořadatelského týmu jednotlivé složky – partneři, kteří každoročně spojují své síly, aby Cihelnu pro návštěvníky připravili.

„Česká televize však na počátku června iniciovala vzkříšení akce Cihelna 2020 a to ve filmovém provedení – bez diváků v místě konání. Oslovila Pardubický kraj a část organizátorů a nabídla v případě, že bojové ukázky s tématem osvobození v roce 1945 – letos si připomínáme 75. výročí osvobození Československa – uspořádají, vyrobit pořad do vysílání ČT. Má jít o přímý přenos bojové ukázky s tématem Ostravská operace na jaře 1945 s řadou dalších reportážních tematických vstupů prezentujících jednotlivá muzea, památky, obce a turistické cíle v Králické pevnostní oblasti, účastnící se kluby vojenské historie, vojenskou historickou techniku, historické zbraně. Tomuto pořadu má být ve vysílání věnován přibližně dvojnásobný časový prostor oproti ročníku 2019 – tedy 70-100 min stopáže,“ informují pořadatelé akce.

Dalším produktem, vedle vysílání v ČT, bude profesionálně zpracovaný dokument z materiálu natočeného v průběhu celé akce, který se stane její prezentací a reklamou celé Králické pevnostní oblasti – nejvýchodnější části Pardubického kraje.

Spolu s uvedeným ČT rovněž počítá s rozsáhlým výstupem z akce cestou sociálních sítí.

S ohledem na velkorysý mediální prostor nabídnutý pro prezentaci Cihelny 2020 a související tématiky, rozhodla se část subjektů podílejících se na každoročních přípravách, hledat cesty k zajištění akce.

Pořadatelem Cihelny 2020 tak bude letos společnost Armyfort s. r. o. (provozovatel Vojenského muzea Králíky) ve spolupráci se Společností přátel čs. opevnění, o. p. s. (akce se tak z hlediska pořádání vrací ke svým kořenům).

Organizátorem historické bojové ukázky – rekonstrukce osvobozovacích bojů z jara 1945 na Ostravsku – budou členové sekce Německá historická jednotka – VHK Erika Brno z. s.

Prostor konání bude letos jiný, než jsme si za poslední dvě desetiletí zvykli. Abychom nemuseli jako pořadatelé řešit řadu pro nás obtížných témat – nemáme sílu AČR a možnosti města Králíky, bojištěm se stane oplocený a pohledům z vnějšku zcela uzavřený prostor. Nebudeme tedy „bojovat“ na tradičním „bojišti“. Vybraný prostor má pro konání ukázky téměř ideální parametry – dostatečnou velikost, členitý terén umožňující taktické pohyby bojujících jednotek, vhodný povrch a porost, ideální pozice pro několik kamer a techniku ČT. Je bezpečný z hlediska pohybu těžké techniky a pyrotechnických efektů.

Diváci, kteří budou chtít vidět bojové scény a podpořit naši snahu dynamické ukázky Cihelny 2020 bez rušivých doprovodných jevů zvládnout, zůstanou letos doma a budou je sledovat na televizní obrazovce. Kdo přesto dorazí do Králické pevnostní oblasti, má řadu možností i když se na vlastní „bojiště“ nedostane. Celý víkend 22. -23. srpna je víkendem muzeí v KPO. Muzea připravují speciální program,“ dodávají pořadatelé.

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka – rozšíří provozní dobu, navýší počty vstupů do podzemního systému pevnosti, zařadí speciální prohlídkové trasy. Proběhne akce „Oživená tvrz“, kdy dojde ke zřízení ležení čs. armády z r. 1938, bude vystavena výstroj, výzbroj, výbava a činnost bude návštěvníkům na různých místech předvádět na tři desítky dobově uniformovaných členů klubů vojenské historie a historických vojenských jednotek… Část jednotky doprovodí nostalgický parní vlak na trase Česká Třebová – Ústí nad Orlicí – Letohrad – Jablonné nad Orlicí – Těchonín – Mladkov – Lichkov – Prostřední Lipka – Červený Potok.

Muzeum čs. opevnění – dělostřelecká tvrz Bouda – rozšíří provozní dobu, navýší počty vstupů do podzemního systému pevnosti, zařadí speciální prohlídkové trasy, včetně těch nejdelších (360 min!).

Památník obránců vlasti – pěchotní srub K – S 8 „U nádraží“ – rozšíří provozní dobu (v sobotu od 9 do 20 v neděli od 9 do 15 hod), navýší počty vstupů do objektu. U srubu bude vybudováno dobové ležení s výstavou výstroje a výzbroje od legií až po čs. armádu v r. 1938.

Králický řopík – lehký objekt č. 111 – rozšíří provozní dobu od 10 do 18 hod, navýší počty vstupů do objektu.

Vojenské muzeum Lichkov – o víkendu otevře, v sobotu až do 19 hodin.

Muzeum opevnění pěchotní srub K – S 5 „U potoka“ – zajistí běžný provoz.

Muzeum vysoký kámen – o víkendu mimořádně otevře, v neděli bude součástí Výročního nadstandardního okruhu tvrze Bouda (okruh 360 min).

Dělostřelecká pozorovatelna K – S 12b „Utržený“ – připravuje se mimořádné otevření objektu.

Příjezd k Vojenskému muzeu Králíky a Muzeu čs. opevnění z let 1935–1938, Pěchotnímu srubu K – S 14 „U cihelny“ bude v sobotu 22. srpna zcela uzavřen.

Vojenské muzeum Králíky bude uvedený víkend pro veřejnost zavřeno.

Muzeum čs. opevnění z let 1935–1938, Pěchotní srub K – S 14 „U cihelny“ mohou navštívit v sobotu 22. srpna objednané skupiny a zájemci, které přiveze nostalgický parní vlak (prokáží se jízdenkou), v neděli se počítá s rozšířenou provozní dobou.

Čtenářská diskuze