Agresivita za volantem skončila fyzickým napadením

NÁCHODSKO – V těchto dnech náchodští policisté řeší případ ublížení na zdraví, ke kterému mělo dojít při konfliktu mezi dvěma řidiči.

„K incidentu mělo dojít na Náchodsku, při předjíždění, kdy jeden z řidičů měl pocit, že ho druhý nejspíše omezuje v jízdě. O několik metrů dál pak došlo k výměně názorů a fyzickému napadení. Muži, který druhého řidiče napadl, nyní hrozí za přečin ublížení na zdraví až jeden rok ve vězení,“ sdělila mluvčí policie Lucie Konečná.

Agresivita řidičů se bohužel celospolečensky stupňuje. Abyste se vyhnuli případným problémům, je třeba zachovat v každé situaci chladnou hlavu a nenechat se strhnout k agresivitě.

Dle informací BESIP: 
78 % řidičů alespoň někdy jezdí nad povolenou rychlost
70 % řidičů za volantem někdy nadává
63 % řidičů přiznává, že někdy nedodržují bezpečnou vzdálenost od dalšího vozu
44 % řidičů alespoň někdy dělá tzv. myšky
16 % řidičů záměrně zrychlí, když je chce jiný řidič předjet
skoro každý desátý řidič (9,5 %) už někdy záměrně vybržďoval auto za sebou

Dle průzkumů řidiči reagují agresivně až  v 67.6, pokud je někdo nebezpečně předjede nebo se před ně na poslední chvíli zařadí.
Třetinu řidičů dožene k agresivitě, když za nimi někdo nedodržuje bezpečnou vzdálenost nebo zbytečně pomalá jízda

Tipy, jak zkrotíte agresivitu za volantem

DOPŘEJTE SI ČAS
Včasný odjezd je klíčem k předcházení pocitu stresu za volantem. Díky časové rezervě si můžete cestou dopřát kávu, svačinu nebo si můžete protáhnout tělo. Na závěr cesty tak získáte dostatek prostoru i na hledání parkovacího místa. Když už se přece jen dostanete do skluzu, nepodléhejte emocím. I na vzdálenosti desítek kilometrů stahujete agresivním stylem jízdy čas pouze v řádu jednotek minut. Ty vám za riziko nehody s vážnými následky nestojí.

- VIDÍTE MU DO AUTA, NEVIDÍTE MU DO HLAVY
Automobil nám dává stejný pocit anonymity jako virtuální prostředí. Řízení je jako komunikace bez dostatku informací. Nevztahujte si nevhodné chování hned jako útok na vaši osobu. Nikdy nevíte, co se ve druhém člověku odehrává. Možná má horečku, veze rozmrzelé dítě, řeší partnerské neshody, problémy v práci… Dobrý řidič umí vytvořit prostor pro chybu toho druhého.
- NAPLÁNUJTE SI TRASU
Uzavírka či kolona jsou nepříjemné pro každého, kdo se v nich ocitne. Jinak k nim přistupuje řidič, pro kterého jsou součástí všedního dne, a jinak ten, kdo s nimi na cestě nepočítal. Výsledný čas je však pro oba stejný. Nejlepší prevencí je vhodné plánování trasy. Dnešní moderní navigační systémy pracují s hustotou provozu, uzavírkami a jimi uváděný čas dojezdu je velmi reálný.
- NECHTE TO BÝT
Myslete na to, že na silnicích nejste od toho, abyste vychovávali, či dokonce trestali ostatní. Pokud se setkáte se skutečným agresorem, většinou akce vyvolá další reakci. Nejlepší obranou je defenzivní jízda a maximální  chrana zdraví řidiče a jeho spolucestujících…

„V době moderních palubních kamer je ideálním řešením zachovat chladnou hlavu a při závažných projevech agresivity předat záběry Policii ČR,“ dodala Lucie Konečná.

 

Čtenářská diskuze
Tags: ,