Agresivita řidičů nechybí ani na Rychnovsku

Přijela k nám návštěva z bývalé NDR. Bylo o čem mluvit a na co vzpomínat. Na to, co bývalo dobré a hezké, i na to, co je teď.

Došla řeč na provoz na silnicích, který se dramaticky zvýšil úplně všude. Podle slov návštěvníků jede jedno auto za druhým, na Rujánu a zpátky, ve dne i v noci. A taky padla kritika na české řidiče. Podle jejich poznatků páchají na silnicích neuvěřitelné agresivní chování. Velice rychlou jízdu, předjíždění, a tak dále. Ještě se o tom zmíním.

V Německu údajně v těchhle ohledech postupuje policie velice přísně a nekompromisně. Je vybavena malými přívěsy s fotoradary, které náhodně rozmisťuje, kde si zamane. V obcích i mimo ně, u železničních přejezdů, křižovatek. Často jsou skryté, anebo maskované. Jízdy na červenou, rychlost v obci nad 20km/hod. povolené rychlosti, mimo obec nad 30 km v hodině znamená dočasnou ztrátu řidičského průkazu na čtvrt roku.

Podaří-li se to někomu dvakrát za sebou, dává takzvaně „papíry do čistírny“ na celý rok.

Musím těm „dederonům“ dát za pravdu. Zaměstnavatel mne požádal o celodenní přepravu materiálů nákladním autem. Nevycházel jsem z údivu. Že předjíždí řidiči s polskými registračními značkami na těch nejbizardnějších místech, po levé straně zatáček, jsem si už tak nějak zvykl – například v Bystrém byla viděna tři auta vedle sebe. Tedy předjíždějící se.

Ale oni to umí i ti s domácími RZ. Plná středová čára na vozovce jim nic neříká, předjížděli i přes horizont, přes který jsem z výšky 2,5 m neviděl nic sám. A mám zkušenost, že se v tom místě osobní auto úplně ztratí. Ale naprosto konsternován jsem byl v okamžiku, kdy jsem potřeboval odbočovat vlevo, na místo mimo silnici. Ačkoliv jsem dával znamení o změně směru jízdy tak dvě stovky metrů před odbočením, při rychlosti 50 km, našlo se v tom dni sedm aut, která mě ještě přes tu plnou čáru předjížděla. Myslel jsem, že mi snad nesvítí blinkr. Šel jsem se podívat.

Fungoval. Jeden z nich si při tom manévru o nárazník Tatry urazil i své pravé zpětné zrcátko. Pokračoval v jízdě…

Stěžují si i doprovody nadrozměrné zemědělské techniky. Někteří řidiči je naprosto ignorují, klepou si na čelo, častují je nadávkami, nebo alespoň posunky. Co je tak žene? Spěch? Vlastní ego? Všichni zaspali a teď dohánějí čas? Opravdu je smysluplné takové riskantní chování?

Jaroslav Hašek po svých zkušenostech z legií napsal, že slovo Slovan nemá moc rád, že se mu při něm dělá hořko v ústech. My, že jsme sice také Slované, ale ti západní. Ne ti divocí východní. Jsme ale opravdu západní?

Josef Klouček

Čtenářská diskuze
Tags: ,