Adventní akce se letos konají také na česko-polských hranicích

ORLICKÉ HORY – Svůj adventní vánoční strom rozsvítili v sobotu 1. prosince také v Orlickém Záhoří. Akce se uskutečnila v rámci česko-polského projektu s názvem 10 let spolu. V doprovodném programu se konal v kostele sv. Jana Křtitele první koncert z cyklu Advent mezi horami, který následoval za hojné mezinárodní účasti jarmark u obecního úřadu. Další z těchto koncertů je v plánu v sobotu 8. prosince v polské Lasówce. Více informací je na webu Orlického Záhoří, které je spolupořadatelem těchto akcí.

20181201_140653

Další příklad úspěšné česko-polské spolupráce.
Foto: Magdaléna Matyášová

„Při koncertech v době adventu se sejdou lidé nejen ze vsi, ale z obou stran hranice. Advent začíná u nás stejně jako v Polsku. Koncerty začínají v Orlickém Záhoří a následují do konce adventu pokaždé v jiném kostele podél řeky Orlice. Návštěvníků je každoročně o něco více. Důležité je, že se potkávají lidé, kteří se třeba celý rok neviděli. Je to příležitost k tomu, uvědomit si, že se svátky Vánoc blíží a člověk by měl zvolnit a věnovat se druhým lidem.

V pořádání koncertů jsou obě strany, česká i polská, stejně aktivní. Nejvíce práce má s nimi každý rok Jana Matyášová z našeho informačního centra. S jejich přípravou má zkušenosti a program je připravený velice dobře,“ řekl k pořádání adventních koncertů starosta Orlického Záhoří Vojtěch Špinler.

Čtenářská diskuze