Blíží se oslavy 80 let hokeje v Semechnicích

Projev03

V letošním roce slaví oddíl ledního hokeje TJ Sokol Semechnice 80. výročí od svého založení. Hlavní oslavy jsou připraveny příští sobotu 10. srpna, kdy bude připraven bohatý odpolední program.

SEMECHNICE – Určitě nezaškodí připomenout si bohatou historii semechnického hokeje, která začala v roce 1939, ale také jména mnoha členů oddílu, bez kterých by si Semechnice letošní kulaté výročí nepřipomínaly.

Zakládajícími členy hokejového oddílu byli v roce 1939 pánové: Miroslav Fabián, Václav Martinek, Adolf Cimr, Josef Lelek, Jaroslav Zárybnický, Josef Mervart, Josef Kárník, Václav Hušek, Jaroslav Falta, Zdeněk Drahorád, Jaroslav Nehyba, Břetislav Seidl, Miroslav Seidl a Jaroslav Valášek. V počátcích nebyly na vyzbrojení mužstva finanční prostředky. První dresy zakoupil Miroslav Fabián za 4 000 Kč a jednalo se o brankářskou výstroj a oranžové svetry, na které místní děvčata vyšila jméno obce Semechnice.

Projev04

Zakládající členové se rozhodli uspořádat silvestrovský pořad s programem, kde převážná většina z nich účinkovala na místním jevišti v kupletech, ve zpěvu a aktovkách. Čistý výtěžek byl použit na doplnění hokejové výstroje. Mimo to každý hráč složil 100 Kč na nákup kalhot k doplnění výstroje. Ve válečných letech se hrály jen přátelské zápasy, převážně na Semechnickém rybníku a na zadní části rybníku Broumar, dále na Martinkově louce a na přilehlých lukách Semechnického rybníku, když došlo k jejich zaplavení a zamrznutí. Jako mantinely sloužily nahrnuté vrstvy sněhu, později jednoduchá prkna.  Zima ve válečných letech bývala tuhá, takže ledu byl dostatek. Doprava na utkání na hřiště soupeřů byla značně obtížná, vlaky jezdily málo. A tak například na utkání do Krčína se cesta tam šla pěšky a zpět vlakem. Přitom si každý nesl hokejovou výstroj přes rameno nebo v rukách. Takové byly začátky hokejového oddílu v Semechnicích. Všichni měli pro hokej velké nadšení a radost z této sportovní činnosti. Každý se snažil odevzdat co nejvíce, jak ve sportovním zápolení, tak i pracovně.

Teprve po skončení okupace dochází k mohutnému rozvoji semechnického hokejového oddílu. Již v sezoně 1945-46 se hrálo mistrovství Orlické župy za účasti Dobrušky a Náchoda. Semechnice ji vyhrály a postoupily do vyšší třídy. V těchto začátcích značně pomáhal pan Karel Paštika zhotovováním dresů a dopravou nákladním autem a dále Jaroslav Mádr dopravou na utkání proslulou Unrou.

V průběhu padesátých let se postupně zlepšovaly podmínky pro tuto sportovní činnost. V roce 1946 byl Místním národním výborem přidělen pozemek na hřiště ve středu obce, značným nákladem se prováděla úprava plochy, neboť tento pozemek byl značně svahovitý. První hřiště bylo osazeno 40 centimetrů vysokými mantinely.

Projev06

V roce 1947 byla postavena montovaná kabina a vyhloubena studně.

V roce 1948 byla provedena montáž osvětlení hřiště a zhotoveny nové vysoké mantinely.

V letech 1949-1950 byla na místě, kde stojí nový sportovní klub, postavena velká dřevěná kabina.

Od roku 1951 až do roku 1974 se dvakrát vyměnily mantinely a rovněž elektrické osvětlení.

V letech 1974-75 došlo k výstavbě nových zděných kabin, společenské místnosti a menší tribuny.

V letech 1985–1989 byla zbourána stará montovaná kabina a postavena nová pro žáky a rozhodčí.

V roce 1997 byla provedena rekonstrukce ohrazení hřiště. Na všechny mantinely byly přišroubovány nové překližkové desky. Mantinely se nejen zpevnily, ale i o několik centimetrů zvýšily.

V roce 1999 byla dokončena rekonstrukce venkovního osvětlení hřiště. V rámci této akce byly vybudovány čtyři kusy betonových patek, do nichž byly usazeny dvanáct metrů vysoké stožáry. Sváření a montáž probíhala přímo na místě. Ke všem stožárům byly provedeny výkopové práce a položení nových elektrických kabelů. Profinancováno bylo asi 220 000 Kč, avšak skutečná hodnota díla je daleko větší, neboť veškeré ruční práce byly prováděny všemi zúčastněnými zcela zdarma.

V roce 2000 byla provedena výstavba nového sociálního zařízení, jelikož staré dřevěné již dosloužilo svému účelu. Všechny stavební a ostatní úpravy byly vždy prováděny svépomocně bez nároku na nějakou odměnu. Na jaře stejného roku členové tělovýchovné jednoty provedli výsadbu sazenic smrčků kolem hřiště. Byly vysázeny jednak v místech, kde původně rostly topoly, a jednak na valu podél hokejového hřiště.

Projev09

K velmi dobré spolupráci dochází s místním obecním úřadem. Výsledkem toho je vybudování dětského hřiště, v letech 2003-2004 výstavba a zahájení provozu nového sportovního klubu. Mnozí si jistě pamatují původní dřevěnou kabinu, která sloužila svému účelu více než padesát let.

V roce 2007 bylo rozšířeno zázemí sportovního klubu pro pořádání různých kulturních, společenských a sportovních akcí o velkoprostorový stan, který je k dispozici široké veřejnosti od jara do podzimu.

V letech 2010–2011 proběhla výstavba dvojgaráže pro parkování rolby a skladu pro příslušenství sportovního areálu.

V roce 2012 obdržela Tělovýchovná jednota Sokol příslib dotace od státního zemědělského intervenčního fondu z Programu rozvoje venkova na rekonstrukci sportovního areálu. Z dotace 8 miliónů korun a z dalších více než 3 miliónů korun od obce byla provedena rekonstrukce plochy stávajícího hřiště s odvodněním a položením nového umělého povrchu. Tento povrch umožňuje víceúčelové využití. Hřiště bylo osazeno plastovými mantinely a opatřeno elektronickou výsledkovou tabulí. Na východní straně byla postavena nová tribuna včetně nových střídaček. Stávající budova s kabinami a sociálním zařízením byla rozšířena o jednu šatnu a celý objekt zateplen, aby splňoval podmínky nízko energetické stavby včetně vytápění tepelným čerpadlem. Za touto budovou bylo vybudováno zcela nové dětské lanové hřiště. Dále byly provedeny zpevněné plochy pod velkoprostorovým stanem, bylo vyasfaltováno parkoviště před sportovním klubem včetně příjezdové komunikace k celému areálu.

Největších hokejových úspěchů semechnického klubu bylo dosaženo až v poválečných letech. Připomeňme si je tedy alespoň ve zkratce. V sezoně 1954-55 se mužstvo stává vítězem krajské soutěže. Finálovému utkání v Kostelci nad Orlicí přihlíželo úctyhodných 1 500 diváků.

Hned v další sezoně 1955-56 se Semechnice stávají přeborníkem kraje a nechávají za sebou mužstva Spartaku Týniště nad Orlicí, Tatranu Kopidlno, Jiskry Úpice, Spartaku Jičín a Lázní Bělohrad.

Na Nový rok 1957 bylo rozhodnuto, že mužstvo opouští nejlepší hráč Vlasta Franc, který odchází hrát do Dynama Pardubice. Odchod tohoto hráče poznamenal na dlouhou dobu i úspěchy celého mužstva.

To se však mění v sezoně 1971-72, kdy se opět navrací po mnohaletém působení v Tesle Pardubice a později i v Jugoslávii a stává se hrajícím trenérem. Dalšího významného úspěchu bylo dosaženo v sezoně 1972-73, kdy se tým stává vítězem krajského přeboru a dokonce si vybojoval postup do divize. Z důvodu nedostatečného hráčského kádru a potřebného finančního zajištění se však od tohoto postupu ustoupilo.

V sezoně 1975-76 se Semechnice stávají opět přeborníky Východočeského kraje.

Projev33

 

Aby se nehodnotily pouze úspěchy mužstva mužů, musí se připomenout, že v sezoně 1980-81 se dorostenci pod taktovkou trenérů Zdeňka Bendza a Bohuslava Huška stali vítězem krajské soutěže.

Pod vedením trenéra Jaromíra Dohnala se mužstvo mužů stalo v sezoně 1982-83 vítězem Krajského přeboru II. třídy ve skupině A. Tento tým odehrál 18 mistrovských utkání, vsítil 113 branek a obdržel pouze 43.

Na další vítězství v krajské soutěži si fanoušci museli počkat až do sezony 1999-2000. Do soutěže vstupovalo mužstvo mužů s takovou malou motivací a to, aby si dalo nějaký pěkný dárek k výročí 60 let hokejového oddílu.  A to se také povedlo, mužstvo se stalo vítězem III. Východočeské ligy.

V sezoně 2001-2002 opět dochází k reorganizaci soutěží a mužstvo mužů hraje tentokrát II. Východočeskou ligu skupinu jih. Hráči pod vedením trenérů Jiřího Rathouského a Pavla Žida byli jak po herní, tak i fyzické stránce na celou soutěž dobře připraveni a stali se vítězi této skupiny s převahou 11 bodů před druhým celkem ze Skutče.

Dalšího úspěchu dosáhlo mužstvo juniorů v sezoně 2003-2004. S hokejovým klubem z Opočna se dohodlo spojení mužstva juniorů pod hlavičku Sokola Semechnice a dorostu pod hlavičku HC Opočno. Jak se později ukázalo, byl to skutečně dobrý tah. Junioři pod taktovkou trenérů Zdeňka Arnošta a Miroslava Jarkovského II. krajskou ligu vyhráli a nechali za sebou mužstva Hronova, Lomnice nad Popelkou, Třebechovic, Trutnova a Kutné Hory.

Na další úspěch si fanoušci museli počkat až do sezony 2013-2014, kdy se v obnovené krajské soutěži mužů Semechnice staly vítězem nadstavbové části O pohár předsedy výkonného výboru KSLH.

O rok později v krajské soutěži obsadily druhé místo, ale v baráži o účast v krajské lize neuspěly.

Posledním úspěchem byl opět zisk Poháru předsedy výkonného výboru v sezoně 2016-2017, kdy Semechnice v napínavém rozhodujícím třetím zápase zvítězily v Lanškrouně 3:2 po samostatných nájezdech.

Projev37

Nelze nevzpomenout Vlastimila France, který byl od svého mládí nadaný sportovec a vynikal ve všech odvětvích. Bruslil na přilehlých rybnících obce. Měl mimořádné schopnosti a od svých 15 let oblékal dres a hrál hokej za místní oddíl Sokola. Mezi spoluhráči byl přezdíván „Bukna“.  Za jeho působení bylo docíleno značných úspěchů v rámci tehdejšího Východočeského kraje a on na nich měl nemalou zásluhu. V roce 1957 přestoupil do ligového celku Pardubic, kde úspěšně působil 13 sezon. V Pardubicích se také trvale usídlil a založil zde rodinu. Po skončení ligové činnosti odešel na tři sezony jako hrající trenér do Jugoslávie. Po návratu opět nastoupil v našem mateřském oddílu, aby ještě dalších 13 sezon pomohl ke značným úspěchům semechnického hokeje. Svoji bohatou hráčskou činnost skončil v roce 1984.

Nemalou zásluhu na chodu a fungování všech mužstev v soutěžích všech věkových kategorií měli rovněž po dlouhá desetiletí manželé Lenka a Josef Martinkovi. Po skončení své aktivní sportovní činnosti se podíleli na technickém a organizačním zázemí pro činnost. Vždyť kdo z hokejistů by neznal jejich výborný vitamínový čaj, který přijde za mrazivého zimního počasí vhod snad každému.

Činnost oddílu není omezena jen na zimní měsíce, kdy se hraje lední hokej. Každoročně pořádá turistickou akci s názvem „Pochod kolem Semechnic“, které se v posledních letech pravidelně zúčastňuje více než stovka osob různého věku. Start a cíl je právě v prostorách zdejšího sportovního areálu. Už více než třicet let pořádá nohejbalový turnaj tříčlenných družstev neregistrovaných sportovců GRAND PRIX Semechnice, který se vždy odehrává na posvícenskou sobotu. V uplynulých devatenácti letech v tomto sportu pořádá rovněž noční turnaj na konci školního roku.

Projev30

Bylo to velice stručné seznámení s celým průběhem činnosti hokejového oddílu. Hlavním cílem bylo hlavně vzpomenout na léta zrodu tohoto sportu a ocenit touto cestou práci všech, kteří se jakýmkoli způsobem o jeho rozvoj zasloužili. Za celou dobu to byly stovky hráčů ve všech věkových kategoriích. 80 let je dlouhá doba, která znamená celý lidský život a ve sportu výměnu několika generací. Naštěstí byly včas zaznamenány vzpomínky i těch nejstarších pamětníků, kteří zakládali organizovaný hokej v Semechnicích. Další generace se snaží v nastoupené cestě pokračovat. Některá jména jsou často vyslovována, nelze je však vyjmenovat všechna. Ti, kteří nebyli jmenováni, snad odpustí.

Čtenářská diskuze