1. Podorlická rally startovala v Opočně

Opočno_2_autor_Tomáš_Čapek

RYCHNOVSKO - Slavnostní start 1. Podorlické rally se konal v pátek 17. května v Opočně, na okraji jeho historické části. O úvodní slova startovního ceremoniálu se postarala starostka města Šárka Škrabalová a také senátor Parlamentu České republiky Miroslav Antl, který zároveň nad soutěží převzal záštitu.

Opočno_1_autor_Tomáš_ČapekJak už je u Českomoravského poháru zvykem, startovní pole nabídlo divákům širokou škálu závodních speciálů, od těch moderních a silných, například Mitsubishi Lancer IX nebo  Honda Civic Type-R až po velice staré historické skvosty jako jsou vozy Škoda 130 RS či Trabant P601. Do soutěže se přihlásilo přes 70 posádek plných očekávání, jak svou roli nový pořadatel zvládne. Servisní zóna a ředitelství soutěže bylo umístěno ve vesničce Houdkovice. Na jezdce čekalo přes 62 ostrých kilometrů rozdělených do 4 sekcí, kdy každá čítala 3 měřené úseky.

„Já myslím, že se tady pořadatelé celkem posnažili, rychlostní zkoušky jsou to krátké, ale pěkné. Je velice příjemné, že se vše odjede takzvaně „na pětníku“ a to je velká přidaná hodnota celé soutěže. Opočno je krásné město, panuje zde krásné počasí a atmosféra, všichni se na závod moc těšíme.“ Řekl před soutěží jeden z předních jezdců Českomoravského pohár rallye Štěpán Zabloudil.

vitez_Gajar_autor_Tomáš_ČapekSamotný závod proběhl v sobotu 18. května. Na čele závodu se očekával souboj mezi Pavlem Gajarem a Milanem Gregorem, oba jeli s vozy Mitshubishi Lancer. Bohužel, souboj neměl moc dlouhého trvání. První rychlostní zkoušku vyhrál Gregor, další dvě Gajar. Po třetí erzetě ale Milan Gregor s Vladimírem Štindlem museli odstoupit z důvodu technické závady. O absolutním vítězi bylo v tu chvíli v podstatě rozhodnuto. Zkušený Pavel Gajar si dokázal ostatní posádky udržet za sebou a tak se stal se svým spolujezdcem Petrem Vanickým absolutním vítězem 1. Podorlické rally. Na druhém místě dojel Zabloudil s vozem BMW a na třetím polský jezdec Baldwin se Subaru Legacy. Nejrychlejším historickým autem bylo BMW 2002 posádky Sum, Ševčík.

nejrychlejší_historik_autor_Tomáš_ČapekNový pořadatelský sbor z Podorlicka zvládl organizaci soutěže na jedničku. Hlavní pořadatelé Jiří Chalupný, Kamil Bartoš, Libor Kubista a Petr Steklík by chtěli touto cestou poděkovat všem dotčeným obcím, záchranným složkám, dobrovolným hasičům a nespočtu traťových komisařů za skvělou spolupráci na 1. Podorlické rally. Na průběh soutěže dohlížel zkušený organizátor a zároveň ředitel Českomoravského poháru rallye Marek Šimík. Organizátoři přislíbili pokračování Podorlické rally i pro rok 2020. Fotografie a videa z průběhu soutěže najdete na webové stránce www.podorlickarally.cz.

Martin Mazuch – Motorsport revue

Foto: Tomáš Čapek

Čtenářská diskuze